عوارض مصرف الکل روی کبد چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

کبد بعد از مغز که اولین و پیچیده ترین عضو بدن است یکی از مهم ترین و اساسی ترین اندام بدن می باشد. عوارض مصرف الکل بدن انسان بدون کبد نمی تواند به زندگی ادامه دهد، مصرف الکل نیز باعث به خطر افتادن سلامت این ارگان داخلی میشود.

زمانی که فرد الکل مصرف می کند در واقع با باعث تولید سموم در بدن شده که در نهایت موجب آسیب رسیدن به کبد می‌شود.

عوارض مصرف الکل

 

فعالیت های کبد در بدن :

کبد عملیات فیلتر کردن سموم از خون را بدن انجام می‌دهد.

کبد به هضم کردن غذا کمک میکند.

وظیفه کنترل و تنظیم کلسترل و سطح قند خون برعهده کبد است.

هنگام مبارزه با عفونت و بیماری وظیفه کمک کردن به بدن را دارد.

2 1

یکی از اعضای بدن که توانایی بازسازی و بهبود سلامت خود را دارد کبد می‌باشد. کبد دارای سلول های زیادی بوده که وظیفه فیلتر کردن دارند. با هربار مصرف کردن الکل و فیلتر کردن آن توسط کبد این سلول ها نابود می‌شوند.
شاید برای شما این سوال پیش بیاید که سلول های جدید توسط کبد ساخته می‌شوند یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله. این سلول ها که وظیفه فیلتر کردن را دارند در کبد تولید می‌شوند ولی لازم به ذکر است که مصرف الکل به مدت طولانی و مداوم نه تنها باعث از بین رفتن سول ها شده بلکه توانایی تولید سلول های جدید را از کبد خواهد گرفت.

 

علائم بیماری کبد بر اثر مصرف الکل :

5 2

چشم و پوست دچار زردی می‌شود.

فرد حس میکند بیمار است.

فرد علائم سوتغذیه دارد.

وجود خون در مدفوع یا استفراغ خون

وزن فرد کاهش میابد.

احساس گیجی یا خواب آلودگی

کمبود پروتئین، چربی و ویتامین ها در بدن

اندام تحتانی، مچ پا و شکم دچار تورم خواهد شد.

عدم تمرکز در زندگی روزمره

 

مراحل بیماری کبدی الکلی (ARLD) :

بیماری کبدی الکلی (ARLD) دارای 3 مرحله است.

 

کبد چرب الکلی از عوارض مصرف الکل روی کبد

با افزایش مصرف الکل‌ چربی ها در کبد جمع شده  و به سلول های کبدی آسیب وارد میکنند. این موضوع باعث افزایش التهاب و در نتیجه باعث کاهش قدرت دفاع بدن می‌شود. به این بیماری کبد چرب الکلی می‌گویند که اولین مرحله بیماری کبدی الکلی (ARLD) میباشد.

علائم بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب دارای علائم زیادی نیست ولی یک نشانه و زنگ خطر برای سلامتی شماست. یکی از نکات قابل توجه قابلیت برگشت این بیماری است. قابلیت برگشت به این معنی است که در صورت عدم مصرف الکل و قطع آن کبد شما به حالت نرمال خود برمیگردد.

 

هپاتیت الکلی

با شنیدن کلمه هپاتیت الکلی شاید هپاتیت عفونی برای شما یادآور شود. ولی باید گفت که این هپاتیت هیچ ربطی به هپاتیت عفونی ندارد. هپاتیت الکلی یک بیماری جدی است که در اثر مصرف طولانی مدت الکل به وجود می آید. به ندرت ممکن است مصرف مقدار زیادی الکل در مدت زمان کوتاه، باعث ابتلا فرد به هپاتیت الکلی شود.

زمانی که این بیماری ایجاد میشود و پیشرفت میکند ممکن است فرد برای اولین بار مطلع شود که میتواند از طریق الکل به کبد خود آسیب برساند

معمولا اگر مصرف الکل بطور دائمی قطع شود آسیب ناشی از هپاتیت الکلی خفیف ، قابل بهبود است با این حال، هپاتیت شدید الکلی یک بیماری خطرناک و جدی و یک عامل تهدید کننده در زندگی میباشد.

سالانه بسیاری از افراد در انگلیس بر اثر این بیماری می‌میرند و برخی از افراد تنها در صورت رسیدن به این مرحله متوجه می‌شوند که آسیب کبدی دارند.

 

سیروز کبدی

4 1

سیروز، مرحله‌ای از ARLD است در این بیماری بافت زخم به تدریج جایگزین سلول‌های سالم کبدی می‌شود و کبد به طور قابل توجهی زخم میشود سیروز کبدی یک بیماری پیشرفته است که طی سال‌ها به آرامی در حال رشد است و ممکن است حتی در این مرحله نیز علائم واضحی وجود نداشته باشد.برای ایجاد سیروز،آسیب مداوم به کبد باید اتفاق بی افتد.. این بیماری به طور کلی برگشت پذیر و قابل جبران  نیست، اما اگر مصرف الکل سریعا قطع شود میتوان از آسیب بیشتر جلوگیری کرد.

فردی که مبتلا به سیروز مرتبط با الکل است و مشروبات الکلی را ترک نمی‌کند‌، حداکثر 5 سال زنده می‌ماند.

 

درمان بیماری کبدی مرتبط با الکلARLD) )

در حال حاضر برای  این بیماری هیچ درمان پزشکی وجود ندارد. برای درمان کبد چرب الکلی، اولین قدمی که باید برداشت، ترک مصرف الکل است. تا زمانی که فرد به خوردن مشروبات الکلی ادامه دهد، این بیماری با شما خواهد بود و به مرور زمان بدتر نیز خواهد شد.

ترک الکل باعث کاهش آسیب بیشتر به کبد شما  میشود  و در نتیجه فرصت بهبود را به آن می‌دهد. اما قطع مصرف مشروبات الکلی برای فردی که به آن وابسته است بسیار دشوار است.

در موارد شدیدتر این بیماری که در آن  کبد عملکرد خود را از دست داده و در صورت قطع مصرف الکل هم در کبد بهبودی حاصل نمیشود ممکن است پیوند کبدی مورد نیاز باشد

 

عوارض مصرف الکل روی کبد

 

در طی چند دهه گذشته میزان مرگ و میر مرتبط با ARLD بطور قابل توجهی افزایش یافته است. سوء مصرف الکل اکنون یکی از مهم ترین دلایل مرگ و میر در انگلیس، همراه با استعمال دخانیات و فشار خون است

عوارض تهدید کننده زندگی ARLD شامل موارد زیر است:

تجمع سموم در مغز (انسفالوپاتی)

سرطان کبد

تجمع مایعات در شکم (آسیت) همراه با نارسایی کلیه

افزایش آسیب پذیری در برابر عفونت

خونریزی داخلی (واریسی)

جلوگیری از بیماری کبدی مرتبط با الکل (ARLD)

6

ترک الکل یکی از موثرترین راه برای پیشگیری از این بیماری است و برای پیشگیری از بیماری کبد چرب و عوارض احتمالی آن، پیروی از یک سبک زندگی سالم مهم است  و یا همچنین پایبند بودن به محدودیت های توصیه شده:

به مردان و زنان توصیه می‌شود بیش از 14 واحد در هفته به طور منظم ننوشند

اگر بیش از 14 واحد در هفته می‌نوشید، نوشیدنی خود را در 3 روز یا بیشتر کاهش دهید

حتی اگر سالها مشروبات الکلی نوشیده اید، کاهش یا قطع مصرف الکل فواید مهم، کوتاه مدت و بلند مدت برای کبد و سلامت کلی شما خواهد داشت

اکستازی – سریع ترین روش ترک اکستازی

ترک الکل

نوشیدنی های الکلی روان گردان بوده و ایجاد اعتیاد می‌کند. فرد بعد از اینکه دوره ای از این نوشیدنی ها مصرف کرد دچار اعتیاد شده و در صورت مصرف نکردن حالت های خماری و بیقراری دارد. ترک اعتیاد یک فرایند بسیار تخصصی بوده و در صورت ترک به صورت غیر اصولی ممکن است عوارض بدب یرجای بگذارد. کمپ ترک اعتیاد پدیده رهایی با بهره گیری از اصول نوین و کارآمد زیر نظر متخصص و روانشناسان مجرب در خدمت شما عزیزان بوده تا فرایند ترک اعتیاد را به صورت اصولی و بدون بازگشت انجام دهد.  ترک الکل در کمپ ترک اعتیاد پدیده با برنامه های اصولی ترک و در نظر گرفتن شرایط و وضعیت بدنی فرد انجام میگیرد.

برای مشاوره ترک اعتیاد رایگان میتوانید با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل نمایید.
کمپ ترک اعتیاد پدیده رهایی

021-44340476

021-44340569

مشاوره در واتساپ W

.

 

1 2
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.