علائم اعتیاد به مواد مخدر | تشخیص اعتیاد به مواد مخدر

5/5 - (1 امتیاز)

علائم اعتیاد به مواد مخدر | کمپ ترک اعتیاد پدیده رهایی

علائم اعتیاد به مواد مخدر
علائم اعتیاد به مواد مخدر

 

آگاهی از علائم و نشانه های اعتیاد به مواد مخدر باعث شده تا هرچه سریع تر اعتیاد به مواد مخدر افراد را شناسایی کرده و آنها را در مسیر فرایند ترک اعتیاد قرار داد.
متاسفانه امروزه سن اعتیاد به مواد مخدر بسیار کاهش پیدا کرده و جوانان و حتی نوجوانان بسیاری درگیر اعتیاد به مواد مخدر هستند. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا علائم اعتیاد به مواد مخدر را شناخته و در صورت مشاهده آنها هرچه سریع تر فرد مورد نظر را از دام اعتیاد نجات دهید.

 

علائم اعتیاد به مواد مخدر

متاسفانه اعتیاد به مواد مخدر در افرادی که علائم و نشانه های اعتیاد را نمی‌شناسند باعث شده تا با توجیهات و مقایسه های متعدد خود را از دسته معتادان به شمار نیاورند و به مصرف مواد مخدر ادامه دهند. اکثر افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند با گذشت زمان به دلیل اینکه بدن مانند گذشته واکنشی به مواد ندارد دور مصرف را بالا می‌برند.

افزایش مصرف مواد مخدر در افراد باعث افزایش وایستگی آنها به مواد مخدر شده و باعث می‌شود برای دستیابی به ماده مورد استفاده دست به هرکاری بزنند.

علائم اعتیاد به مواد مخدر انواع مختلفی مانند علائم جسمی و روانی، علائم اجتماعی و… که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 

از جمله علائم اعتیاد به مواد مخدر از نظر جسمی و روانی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مواد مخدر

  • حالت های عصبی و پرخاشگری
  • کم خوابی یا خواب زیاد
  • عدم تعادل
  • عدم تمرکز در فعالیت ها
  • تمایل و وسوسه شدید به مصرف مواد مخدر
  • فراموشی
  • آبریزش بینی
  • کاهش یا افزایش غیرعادی فعالیت فرد

 

علائم اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر

علائم اعتیاد
علائم اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر با گذشت زمان علاوه بر تاثیرات جسمی و روانی که در مبحث قبل اشاره شد تاثیرات اجتماعی زیادی نیز روی فرد خواهد گذاشت. یکی از علائم اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر گوشه گیری و فرار از اجتماع است. یکی از دلیل این کار نیز مهیا بودن شرایط برای مصرف مواد توسط فرد معتاد می‌باشد.

باتوجه به علائم جسمی و روانی اعتیاد فرد از اینکه در اجتماع و در بین محیط های خانوادگی و کاری قرار بگیرد ترس دارد. فرد معتاد علاوه بر اینکه ممکن است از اینکه کسی موضوع اعتیاد او را بفهمد خیلی علاقه ای به حضور در جمع را ندارد. یکی دیگر از دلایل انزوا و گوشه گیری نیز بی حوصلگی و عدم تمرکز در کارها و همچنین عدم تعادل حالات روحی فرد می‌باشد.

علائم اعتیاد به مواد مخدر در افراد بسته به نوع مواد مخدر ممکن است متفاوت باشد و حتی ممکن است الزاما فرد دارای علائم ظاهری  و رفتاری نباشد.

به عنوان مثال علائم اعتیاد به مخدر ماری جوانا و حشیش شامل موارد زیر است:

احساس سرخوشی یا به اصطلاح احساس “بالا بودن”

افزایش حس بینایی، شنیداری و چشایی

افزایش فشار خون و ضربان قلب

چشمان قرمز

دهان خشک

کاهش هماهنگی

مشکل در تمرکز یا به خاطر سپردن

کاهش زمان واکنش

اضطراب یا تفکر پارانوئید

هوس اغراق آمیز برای غذاهای خاص در مواقع غیرمعمول

 

توجه !! استفاده طولانی مدت اغلب با موارد زیر همراه است:

کاهش وضوح ذهنی

عملکرد ضعیف در مدرسه یا محل کار

کاهش تعداد دوستان و علایق

 

علائم اعتیاد در نوجوانان و جوانان

علائم اعتیاد
علائم اعتیاد

متاسفانه به دلیل ریسک پذیری نوجوانان و ماجراجویی آنها مصرف مواد مخدر به سنین نوجوانی نیز رسیده و نوجوانان زیادی درگیر اعتیاد شده اند. علائم اعتیاد در نوجوانان اغلب کمتر از سنین بالاست و چون رفتار آن ها شباهت زیادی به ویژگی های طبیعی دوران نوجوانی دارد تشخیص این موضوع که فرد نوجوان اعتیاد به مصرف مواد مخدر دارد را بسیار سخت می‌کند.
مصرف قرص ترامادول و دراگون در نوجوانان و جوانان بسیار شایع تر می‌باشد. از دلایل مصرف این قرص ها نیز میتوان به رفع غیر اصولی مشکل زود انزالی اشاره کرد. بنابراین لازم است خانواده ها علائم مصرف این قرص ها را بدانند و با مشاهده این علائم فورا اقدامات لازم را انجام دهند.

دلیل گرایش به مواد مخدر

گرایش به مصرف مواد مخدر در سنین مختلف ممکن است متفاوت باشد ولی یکی از مهم ترین دلایلی که افراد به مصرف مواد مخدر روی می‌آورند مشکلات عاطفی و کاهش ارزش های فردی می‌باشد.
افراد زیادی مواد مخدر را راهی مناسب برای رسیدن به حال خوب و رضایت و رفاه دانسته و به مصرف مواد مخدر روی آورده اند.

مواد مخدر به دلیل خاصیت ارام بخشی معمولا باعث ایجاد اعتماد به نفس کاذب و آرامش افراد مرفه را نیز به سمت خود میکشد و درحالی که مصرف مواد مخدر تغییرات و پاداش های زیستی در مغز فرد ایجاد می‌کند کشش و وابستگی او به مواد مخدر را بیشتر می‌کند.

زمان بروز علائم اعتیاد به مواد مخدر

با مصرف مواد مخدر هورمن های شادی در مغر شروع به ترشح میکنند و جذب مغز میشوند. با گذشت زمان و افزایش مصرف مواد مغز دیگر مانند گذشته آستانه تحریک خود را ندارد و هورمن های کنترل هیجان نیز تولید نمی‌شوند. در ادامه این فرایند و به دلایل گفته شده فرد دچار دچار زودرنجی، عصبانیت، تحریک پذیری و بی قراری های شدیدی می شود و این نشانه ها در مصرف موادی مانند شیره، تریاک و مورفین بیشتر مشخص می شوند و از این رو می توان با استفاده از این نشانه ها به اعتیاد فرد پی برد.

 

چگونه با فرد معتاد رفتار کنیم؟

5 3

متاسفانه دیده شده خانواده ها با فهمیدن موضوع اعتیاد فرد رفتارهای نادرست و بدی با معتاد دارند. لطفا توجه داشته باشید نوع نگرش به افراد بیمارنباید همراه با رفتارهای بد و خشونت آمیز باشد. زیرا فرد معتاد دیگر راده خود را از دست داده و این رفتارها ممکن است پیامدهای بسیار بدی به همراه داشته باشد. در گذشته خانواده ها بدون اطلاعات کافی و دقیق صرفا برای ترک اعتیاد عزیزان خود را به کمپ های ترک اعتیاد معرفی میکردند. متاسفانه در کمپ های غیرمجاز و مراکزی که از حضور افراد متخصص و روانپزشک بهره نمی‌برند شاهد انواع رفتارهای خشونت آمیز و تنبیه و زندانی هستیم که ممکن است موجب عواقب جبران ناپذیر و هولناکی مانند مرگ فرد معتاد باشد.

توجه! توجه!

لطفا در صورتی که علائمی از سمت اطرافیان خود مشاهده نمودید ضمن حفظ ارامش خود از واکنش های احساسی پرهیز نموده و در اسرع وقت با متخصصین و مشاورین در این زمینه تماس حاصل نمایید. در این مرکز خدمات مشاوره فردی و خانواده به صورت رایگان انجام می‌شود و شما به راحتی از طریق تماس تلفنی یا مراجعه حضوری به کمپ ترک اعتیاد پدیده قادر خواهید بود تا قبل از شروع درمان با پزشک و متخصصان در این زمینه مشورت نمایید.

کمپ پدیده رهایی 02144340476

مشاوره در واتساپ W

 

 

علائم اعتیاد
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.