عوارض مصرف شیشه | ترک شیشه در کمپ ترک اعتیاد پدیده

Rate this post

عوارض مصرف شیشه | ترک شیشه در کمپ ترک اعتیاد پدیده

شیشه یا کریستال چیست؟

شیشه ترکیبات حاصل از ماده صنعتی آمفتامین ها است که از نوع داروهای محرک خیلی قوی محسوب میشوند. شیشه ماده مصنوعی بوده که در آزمایشگاه های غیر مجاز تولید می‌گردد. شیشه برخلاف انواع مخدر دیگر مانند، تریاک منبع طبیعی ندارد و صرفا در ازمایشگاه ها و با انواع ترکیبات شیمیایی ساخته می‌شود. به همین دلیل عوارض مصرف شیشه بسیار بیشتر و خطرناک تر است. شیشه ماده شیمیایی بسیار قوی است که از ترکیب چندین ماده شیمیایی مختلف و پخت آنها تولید می‌شود. متاسفانه دیده شده در ازمایشگاه های غیرقانونی به دلیل وجود مواد قابل اشتعال آتش سوزی رخ داده و یا افرادی که در این محل ها کار میکنند دچار مشکلات تنفسی، درد سینه، سرفه، سرگیجه میشوند.

تاریخچه شیشه و کریستال

عوارض مصرف شیشه

داروهای محرک خیلی قوی  در سال ۱۸۸۷ برای بار اول در آلمان تولید شد که مصرف آن نیز برای درمان بیماری‌های افسردگی، بیش فعالی و چاقی مرضی بود.مت‌آمفتامین نیز در واقع ماده قوی‌تر بوده که تولید به نسبت ساده تری دارد. در زمان جنگ جهانی دوم برای اولین بار در ژاپن ساخته شده و برای آماده ساختن سربازها برای جنگ و رفع خستگی و گرسنگی آن‌ها به‌کار می‌رفت.

پس از جنگ جهانی انواع مختلف مت آمفتامین تولید و عرضه شد. شیشه یا کریستال یک محرک بسیار قوی است که ظاهری کریستالی و شبیه به خرده شیشه دارد. رنگ این ماده سفید بوده و بی بو و تلخ مزه است.

دربین جوانان این ماده با نام های کرانک ،آیس و مت نیز شناخته میشود. لازم به ذکر است اکثر قرص های شادی آور و اکستازی نیز یکی تز این مواد می باشد. شیشه در آزمایشگاه ها تولید و راهی بازار میشود.

ترک شیشه

7

برای ترک شیشه کافیست با شماره تماس های ذکر شده تماس حاصل نمایید. فرایند ترک شیشه در کمپ ترک اعتیاد پدیده رهایی زیر نظر متخصصین و طبق اصول روانشناختی و درمانی پیشرفته صورت میگیرد. کمپ ترک اعتیاد پدیده رهایی سالانه هزاران نفر را از دام اعتیاد نجات داده و همیشه در مسیر نجات افراد و بازگشت آنها به زندگی سالم تلاش کرده است. این مرکز پس از 14 سال تحقیق و پژوهش در راستای نحوه صحیح، علمی و اخلاق مدار ترک اعتیاد در سال 1398 با مجوز رسمی سازمان بهزیستی کشور به عنوان اولین مرکز مجهز و تخصصی ترک و درمان اعتیاد در غرب تهران تاسیس شد.

روش مصرف شیشه

باتوجه به اینکه شیشه انواع مختلفی دارد روش های مصرف آن نیز متفاوت است. شیشه به روش های تدخین یا دود کردن، استنشاق از راه بینی، خوراکی و یا تزریق مورد مصرف قرار میگیرد. تاثیرات این ماده تا حدودی به نوع مصرف آن نیز مرتبط بوده و با روش های مختلف ممکن است تاثیرات مختلفی روی خلق و خوی فرد مصرف کننده داشته باشد.

مصرف تدخینی یا تزریق

5
در این روش مصرف کننده بعد از تزریق به مدت کوتاهی حس سرخوشی شدیدی دارد که راش یا فلش نامیده میشود.

مصرف استنشاقی یا خوراکی

4

در این روش نیز حالت سرخوشی پدید می‌آید که تاثیرات آن به سرعت و شدت مصرف به صورت تدخینی یا تزریق نیست.

“آیس” یا “یخ” چیست؟

آیس” یا “یخ” در واقع همان شیشه قابل تدخین است که درجه خلوص بالایی دارد. در این روش از پیپ های شیشه ای استفاده میشود.

مصرف شیشه از هر روشی با وارد شدن به گردش خون به مغز خواهد رسید و تاثیرات بدی روی سیستم اعصاب خواهد گذاشت.

نحوه عملکرد شیشه در بدن

شیشه یا کریستال باعث ترشح هورمون دوپامین در مغز و احساس لذت فوری، شدید و طولانی مدت رضایت بخش میشود. این موضوع باعث شده افراد زیادی به خصوص جوانان و نوجوانان به سمت آن کشیده شوند. کسانی که شیشه مصرف می‌کنند راه دشوارتری برای ترک آن دارند زیرا شیشه روی مغز آنها و مکانیسم لذت تاثیرات مخربی داشته و فرد بدون مصرف قادر نیست از زندگی لذت ببرد. عدم حس لذت در زندگی احتمال برگشت در دوران حین ترک و پس از ترک را افزایش می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد فردی که شیشه مصرف می‌کند درصد زیادی از گیرنده های دوبامین مغز خود را از دست داده و با ادامه دادن به مصرف شیشه گیرنده های سروتونین را نیز از بین خواهد برد. اسیب دیدگی های گفته شده در نهایت منجر به عوارض روانی شدید و پایدار مثل روان‌پریشی خواهد شد.

از دیگر عوارض مصرف شیشه تاثیرات منفی روی دهان و دندان است. فردی که شیشه مصرف می‌کند دندان‌های کوتاه، کج و بسیار خراب به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری پیدا می‌کنند و به دلیل تخلیه غدد بزاقی بر اثر مصرف شیشه، دهان آن‌ها نیز همواره خشک است.

مصرف شیشه باعث آسیب جدی به مغز و از دست دادن عملکرد طبیعی آن می‌شود.

علائم تشخیص اعتیاد به شیشه (عوارض مصرف شیشه)

2

علائم زیر علائمی است که ممکن است در فردی که به شیشه اعتیاد داشته باشد دیده شود. توجه داشته باشید این علائم در افراد مختلف متفاوت است و مشاهده این علائم دلیل قطعی برای تشخیص اعتیاد به شیشه نیست.

فرد معتاد به شیشه حالات بی قراری دارد.

فرد معتاد کم اشتها می‌شود.

فعالیت جسمانی فردی که شیشه مصرف می‌کند بالا بوده و احساس خستگی در وی دیده نمی‌شود.

دچار افکار پارانوئید (سوء‌ظن و بدبینی شدید نسبت به دیگران) و هذیان و توهم بینایی یا شنوایی هستند.

برخی با مصرف شیشه دچار وسواس می‌شوند.

ضربان قلب، فشار خون، ریتم تنفس و درجه حرارت بدن در این افراد افزایش می‌یابد.

چهره افرادی که شیشه مصرف می‌کنند سرخ شده و ضمن قرمزی چشم‌ها، مردمک‌های آن‌ها نیز گشاد می‌شوند.

افزایش تعریق از دیگر علائم فردی است که شیشه مصرف می‌کند.

عوارض مصرف شیشه 

6

شیشه بیش از هر نوع مواد اعتیاد آور دیگری، فعالیت بدن و مغز را تشدید می‌کند و لذا عوارض ناشی از آن نیز، بیشتر از سایر مواد می‌باشد. برخی علائم کوتاه مدت شایع مصرف شیشه عبارتند از:

هذیانات ( مثلاً فرد دائماً فکر می‌کند توسط افرادی تحت تعقیب است و یا دیگران قصد آزار رساندن به او را دارند).

 افزایش ضربان قلب، فشار خون و ریتم تنفس

 گلگون شدن چهره

 گشاد شدن مردمک‌ها

 قرمز شدن چشم‌ها

 متصاعد شدن یک بوی شیمیایی از نفس آن‌ها

 تعریق بیش از حد

 تکلم سریع

 ناتوانی در به‌خواب رفتن

تهوع و استفراغ

اسهال

 افزایش درجه حرارت بدن و تب

 از دست دادن اشتها و پس از مدتی کم شدن وزن بدن

 تحریک پذیری و عصبی بودن

 گیجی و پریشانی

 کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی

 مقاومت پایین در برابر بیماری‌ها

 آسیب به اندام‌ها به‌ویژه شش‌ها، کبد و کلیه‌ها

 خشک شدن پوست و خارش آن

 زخم‌های پوستی و آکنه

 پوسیدگی دندان‌ها

 دندان‌سایی

 بی‌قراری

 رعشه

 نوسانات هیجانی

 اضطراب

 افسردگی

 خستگی مزمن

 روان‌پریشی ناشی از مصرف مواد

 از دست دادن حافظه

ترک شیشه در کمپ ترک اعتیاد پدیده رهایی

کمپ ترک اعتیاد پدیده رهایی از بهترین کمپ های ترک اعتیاد در تهران می‌باشد. فرایند ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد پدیده زیر نظر روانپزشک و روانشناس با بهره گیری از شیوه های درمانی نوین انجام میگیرد. خدمات روانکاوی و روانشناختی بعد از ترخیص از جمله خدماتی است که باعث شده فرد هیچگاه به اعتیاد بازگشت نداشته باشد. در این مرکز جلسات خانواده، مشاوره خانواده و خانواده درمانی نیز به طور مستمر صورت می‌گیرد.

برای مشاوره و پرسش های احتمالی می‌توانید با شماره تماس های مجموعه با ما در ارتباط باشید.

کمپ پدیده رهایی 02144340476

مشاوره در واتساپ W

1
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.