زندگی با یک الکلی چگونه است؟

Rate this post

زندگی با یک الکلی چگونه است؟

الکلی

اغلب در رسانه ها زندگی یک فرد الکلی را دیده ایم. خشم، بطری های شکسته،افسردگی ، اما واقعا زندگی با یک الکلی چگونه است؟ حقیقت این است که اعتیاد به الکل افراد را از هر طبقه ای تحت تاثیر قرار می دهد.

تصویر کلیشه ای از کسی که در تراس دراز کشیده است باید به یک سریال تلویزیونی دهه 80 محدود شود. زندگی با یک الکلی همیشه مبادلات پرتنش و اختلالات زندگی نیست و اغلب،بزرگترین مشکل چیز دیگری است بله شما آنها را دوست دارید

متأسفانه، شخصی که با یک الکلی زندگی می کند ممکن است به طور ناخواسته آنها را تحت تاثیر قرار دهد شما وقتی عمیقاً به شخص دیگری – شریک زندگی، والدین، خواهر و برادر یا دوست اهمیت می دهید ، برای حمایت از او هر کاری انجام می دهید. چه این باشد که نوشیدنی الکلی را در اختیارش قرار دهید تا در شب بیدار نشوند، یا این باشد که  برای حفظ ظاهرشان دروغ بگویید. به راحتی شما با عواقب این کارها رو به رو خواهید شد که باعث وابستگی به الکل می شود. و اگر به درآمد، فرزند یا …. وابسته باشید، جدایی از آن می تواند حتی خیلی سخت تر باشد.

در مورد اهمیت خانواده و دوستان در روند بهبودی شکی وجود ندارد. افرادی که با یک الکلی کار می کنند یا زندگی می کنند، اغلب کلید کمک گرفتن و پایبندی به اهدافشان هستند. اگر نگران کسی هستید که دوستش دارید، یک گردهمایی خانوادگی و صحبت درباره این موضوع می تواند نقش مهمی در شروع درمان داشته باشد.

اثرات زندگی با یک الکلی بر شرکا

زندگی با یک الکلی

اعتیاد به الکل علاوه بر خود بر زندگی اطرافیان نیز اثرات مخرب دارد. زندگی با یک الکلی باعث بی اعتمادی، مشکلات صمیمیت، مشکلات روحی و جسمی و از هم گسیختگی روابط می شود. افرادی که در روابط طولانی مدت هستند (مانند ازدواج ،شرکاری کاری )اغلب رفتارهای اعتیاد آور را توجیه می کنند ! چرا؟زیرا می توانند به یاد بیاورند که فرد قبل از الکل چگونه بوده است . اما این را بدانید که هر چه اعتیاد طولانی‌تر به رابطه شما نفوذ کند، قوی‌تر می‌شود.

دروغ و فریب

اعتیاد ذاتاً یک بیماری خودخواهانه است. اثری که الکل بر مغز می گذارد منجر به وسوسه و  مسیری برای نوشیدن می شود و همه و هر چیز دیگری را کنار می زند. شخصی که به الکل معتاد است ممکن است در مورد میزان نوشیدن یا جایی که بعد از این کار بوده است دروغ بگوید. ممکن است بطری هایی را پیدا کنید که در مکان های غیر معمول پنهان شده اند یا متوجه کلمات نامفهوم بدون توضیح شوید و وقتی سؤال کنید، اغلب با حالت تدافعی مواجه می شود. ترس از تلافی، طرف مربوطه را ساکت می کند و چرخه دوباره شروع می شود.

اضطراب و عدم اطمینان

طبق علم، چهار حالت متمایز  در هنگام مستی وجود دارد:

  • مری پاپینز (شاد و شاد)
  • ارنست همینگوی (به ظاهر بی تاثیر)
  • پروفسور دیوانه (وحشی و آزاد)
  • آقای هاید (خصمانه و غیرقابل پیش بینی)

این را بدانید وقتی با یک الکلی زندگی می کنید گاهی اوقات در یک شب ممکن است هر چهار مورد را تجربه کنید این امر پیش بینی رفتاری و احساس آرامش در حضور فرد الکلی را بسیار دشوار می کند.

رابطه جنسی و صمیمیت

ارتباط فیزیکی نزدیک بخشی طبیعی از هر رابطه سالم است. اما اثراتی که الکل بر ذهن و بدن می گذارد می تواند رابطه جنسی و صمیمیت را چالش برانگیز کند. اثر اولیه الکل به شما کمک می کند تا آرام شوید و تعادل های خود را از دست بدهید. با این حال، در دوزهای بالا و در یک دوره طولانی مدت میل جنسی و عملکرد جنسی را کاهش می دهد. اگر با یک فرد الکلی زندگی می کنید، احتمالاً با رفتن به رختخواب تنها با یک فرد غریبه مواجه می شوید و این را باها تجربه کرده ایدو اگر این مورد برای ماه ها یا سال ها ادامه یابد رابطه شما احتمالاً به کلی متوقف می شود.

هم وابستگی و سلامت روان

در یک رابطه وابسته، اقدامات شما متکی به رفتار شخص دیگری است. اگر هر دو طرف برای عملکرد به الکل روی بیاورند، می تواند منجر به پذیرش متقابل و اجتناب از موضوع شود. همچنین ممکن است شریک شما تشویقتان کند که بیشتر بنوشید تا با رفتار یکدیگر کنار بیایید. افرادی که از مشکلات سلامت روانی مانند اضطراب و افسردگی رنج می برند، ممکن است علائمشان بدتر شود و الکل وسیله ای برای مقابله با آن ها شود.

یک الکلی چگونه زندگی کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد

یک الکلی چگونه زندگی کودکان

بی گناهان واقعی در اعتیاد به الکل کودکان هستند،آنها کنترلی و توانایی بر قرار گرفتن در معرض روابط مخرب و والدین ناکارآمد ندارند. با این حال، آنچه آنها از بدو تولد شاهد هستند و با آن مواجه می شوند، تأثیر عمیقی بر زندگی بعدی آنها خواهند داشت. کودکان الکلی در مقایسه با کودکان غیرالکلی دارای میزان اضطراب، افسردگی و عزت نفس پایین تری هستند. این می تواند در دوران کودکی و اوایل بزرگسالی منجر به عوارض ناخوداگاهی شود.

احساس بی مهری و بی توجهی

زندگی با یک الکلی در کودکی شما را در معرض آسیب های روحی و جسمی قرار می دهد. والدینی که با اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم می کنند ممکن است مراقبت از خود را دشوار بدانند چه برسد به اینکه از کودک خود مراقبت کنند. این بدان معناست که نیازهای اولیه مراقبت ممکن است از بین بروند. کودکی که با یک الکلی زندگی می کند ممکن است وعده های غذایی خود را از دست بدهد، لباس های کثیف داشته باشد یا با تنها ماندن در معرض خطر قرار گیرد.

مشکل در برقراری ارتباط با دیگران

والدینی که معتاد به الکل هستند، تمایل به پرورش کودکان با فرهنگ رازداری دارند. آنها نمی خواهند که بچه ها به معلم یا همسایه درباره آنچه در خانه می گذرد بگویند. در نتیجه رفتارهای نامنظم کودکان ممکن است صحبت نکنند که رفتار والدین خود را به چالش بکشند، و این باعث می شود آنها همیشه احساس اضطراب و ترس داشته باشند.

تاخیر در رشد

الکل نه تنها باعث مشکلات رشدی در نوزادان متولد نشده می شود. جوانانی که با والدین الکلی زندگی می کنند می توانند از نظر اجتماعی، عاطفی و روانی تحت تأثیر قرار گیرند. کودکان اغلب احساس گناه می کنند و نگران هستند که علت این امر خودشان باشند. آنها ممکن است از زندگی خانوادگی خود خجالت بکشند یا از دست مراقبی که آنها را ناامید کرده است عصبانی شوند. ناتوانی در پردازش این احساسات چالش برانگیز می تواند منجر به مشکلات رفتاری شود که تا بزرگسالی ادامه می یابد.

در زندگی با یک الکلی چه کنم؟

با خودتان مهربان باشید و بپذیرید این واقعیت است که شما هنوز اینجا هستید و اگر نمی‌دانید چگونه می‌توانید کمک کنید به این معنی نیست که نمی‌توانید نقش مثبتی در بهبودی کسی داشته باشید. کارهایی وجود دارد که با انجام ان میتوانید تاثیر اثرات مخرب را کاهش دهید و این طبیعی است دیگران ممکن فقط از شما بخواهند که شجاع باشید و برای کمک حرفه ای کمک بگیرید.

نیازهای خود را در درجه اول قرار دهید

وقتی با یک الکلی زندگی می کنید معمولا رفاه در زدگی در اولویت آخر قرار می گیرد. این را بپذیرید  نوشیدن الکل آنها بر زندگی شما تأثیر می گذارد و اقدامات لازم برای مراقبت از سلامتی و نیازهای مراقبتی خود انجام دهید.شما باید بتوانید از لحاظ روحی و جسمی قوی بمانید و به کودکان خود کمک کنید و همین باعث خواهد شد در سخت ترین و تاریک ترین روزها استوار بمانید.

صحبت کنید و حمایت کنید

این  سخت است وقتی شما کسی را دوست داریدو در تلاش هستید که او نیز شما را دوست داشته باشد، نشان دادن همدلی در این شرایط بسیار دشوار است. به یاد داشته باشید که اعتیاد به الکل یک بیماری است، نه یک انتقام گیری شخصی. آنها را تشویق کنید تا با شما صحبت کنند و  در مورد دلیل نوشیدنشان بگویند. با صبر و بردباری به آن‌ها نزدیک شوید و یا به روش‌های دیگری که نشان‌دهنده توجه شماست از آنها حمایت کنید.

فعالیت هایی را برنامه ریزی کنید که شامل الکل نباشد

ما یک فرهنگ نوشیدنی قدیمی  داریم که به سختی می توان آن را ترک کرد. بسیاری از رویدادها و تعاملات اجتماعی حول مشروب می چرخد. که اجتناب از آن را دشوار می کند. اگر می توانید الکل را از خانه خارج کنید، این اولین قدم است. همچنین می توانید سعی کنید از سناریوهایی که در آن نوشیدن الکل به طور فعال تشویق می شود اجتناب کنید. همیشه بهترین کار این است که ابتدا در مورد اهداف خود با عزیزان خود صحبت کنید.این را بدانید تلاش برای فریب دادن آنها در موقعیت‌های هوشیاری باعث بدتر شدن این اوضاع می‌شود.

مرحله مداخله

زمانی که گروهی از اعضای خانواده یا دوستان همه در جهت یک هدف تلاش می کنند، مداخلات بهترین نتیجه را دارند. با فرد مورد علاقه خود به صورت فردی و گروهی صحبت کنید، بدون اینکه آنها احساس ترس کنند. اگر آنها در حال انکار  و در مقابل درمان مقاومت می کنند شما به نقطه بی بازگشتی رسیده اید، ممکن است زمان مراجعه به خدمات مداخله حرفه ای در اعتیاد فرا رسیده باشد که ما در مرکز ترک اعتیاد پدیده رهایی غرب ان را انجام می دهیم.

چگونه کمپ ترک اعتیاد پدیده می تواند به یک عزیزی که اعتیاد به الکل دارد کمک کند؟

اگر با یک معتاد به الکل زندگی می کنید و چیزی که می گویید یا انجام می دهید موثر نیست، ما با تیمی از متخصصان ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد پدیده میتوانیم فرد را  تشویق به ورود به دوره بازپروری الکل کنیم. ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، اما یک برنامه توانبخشی خانگی، امن ترین راه برای ترک الکل و بهترین شانس بهبودی برای افراد است.

منبع

 

 

ترک الکل
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.