بهترین روش ترک تریاک و شیره چیست؟

Rate this post

بهترین روش ترک تریاک و شیره چیست؟

بهترین روش ترک تریاک و شیره
بهترین روش ترک تریاک و شیره

مقدمه

بهترین روش ترک تریاک و شیره چیست؟ تریاک عصاره گیاه خشخاش است که دارای ترکیبات سایکواکتیو بسیاری می باشد. آلکالوئیدهای اپیوئیدی موجود در تریاک به عنوان مسکن قوی درد در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. سوء مصرف تریاک و اعتیاد به آن وابستگی های شدید فیزیکی به همراه دارد که این باعث می باشد، فرد میل شدیدی به مصرف مجدد آن پیدا کرده و در هر دوره مصرف میزان آن را افزایش دهد.

هرچند به طور معمول تریاک عامل مرگ افراد نبوده است؛ اما تریاک و مشتقات آن سلامت فرد را با اختلال مواجه می سازند و ترک ناگهانی آن ها نیز دارای عواقب خطرناکی می باشند. لازم است که افراد برای آغاز دوره درمان به مراکز تخصصی ترک اعتیاد مراجعه نمایند. در ادامه تیم ما قصد دارد تا در این مسیر راهنمای شما باشد. شما ضمن مطالعه مقاله حاضر به پاسخ سوال “بهترین روش ترک تریاک و شیره چیست؟” می رسید و با انواع اقدامات درمانی آشنا می شوید.

 

بهترین روش ترک تریاک و شیره چیست؟

پیش از این که به پاسخ سوال بهترین روش ترک تریاک و شیره چیست؟ بپردازیم، لازم است تا با سندروم ترک تریاک آشنا شویم. ترک تریاک شامل عوارض مختلفی می باشد که بر سلامتی جسمانی و روانی فرد تاثیر مخربی دارند. موارد زیر نمونه های از علائم ترک تریاک می باشند که مشابه ترک سایر مواد افیونی است.

 • دردهای عضلانی
 • تعریق بیش از حد
 • جاری شدن اشک بیش از حد از چشم ها
 • بی قراری و تشویش
 • استرس
 • دل پیچه
 • اختلال در خواب
 • حالت تهوع و استفراغ

علائم مذکور بسته به میزان مصرف تریاک در افراد با درجات مختلفی ایجاد می شوند. بدیهی است؛ فردی که مدت طولانی تری تریاک مصرف کرده است، در مقایسه با سایرین، علائم شدیدتری را تجربه خواهد کرد. لازم به ذکر است؛ نوزادانی که در دوران جنینی در معرض اوپیوم بوده اند نیز دچار سندروم ترک تریاک می گردند. علائم ترک در نوزان بسیار شدیدتر بوده و شامل مشکلات گوارشی، استفراغ، تشنج و بی تابی می شود.

مدت زمان ترک تریاک و سم زدایی بدن در همه افراد یکسان نیست. در واقع این موضوع به میزان سلامت جسمی فرد دارای اعتیاد و دوز مصرف وی بستگی دارد. به طور معمول علائم ترک مصرف تریاک که یک ماده افیونی کوتاه اثر محسوب می شود، 8 ساعت الی یک روز می باشد. به این معنا که فرد 8 تا 24 ساعت پس از آخرین مصرف مجددا نیاز به تکرار مصرف پیدا می کند.

در صورتی که فرد معتاد از افراد متخصص در این زمینه یاری بجوید، قادر است در مدت یک هفته تا ده روز بر وابستگی به تریاک غلبه کرده و مصرف آن را به طور کامل ترک نماید. اکنون با توجه به این که میزان بازگشت و عود اعتیاد بالا است، شاید این سوال برایتان ایجاد شده است که بهترین روش ترک تریاک و شیره چیست؟ و چه طور می توان از عود آن جلوگیری نمود؟

متخصصان ترک اعتیاد و شیره، توصیه می کنند که افراد حتما از یک متخصص کمک بگیرند؛ چرا که اغلب افراد راه درست ترک اعتیاد را نمی دانند و در مدیریت نمودن شرایط خود موفق نمی شوند. البته این مزیت در ترک تریاک وجود دارد که افراد علاوه بر بستری شدن در کلینیک، می توانند روند ترک را در خانه و تحت نظر پزشک نیز انجام دهند. اگر می خواهید بدانید که بهترین روش ترک تریاک و شیره چیست؟ به ادامه مطالب توجه کنید. اقدامات درمانی نام برده، بهترین روش های ترک تریاک و شیره هستند.

 

دارو درمانی برای ترک تریاک و شیره

گاهی در مواقع شدید وابستگی دارودرمانی برای از بین بردن علائم سندروم ترک اعتیاد مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد. داروهای استفاده شده در ترک اعتیاد شامل دو گروه می باشند. گروه اول مواردی مانند داروهای ضددرد و ضدافسردگی هستند که با هدف از بین بردن علائم ترک مواد مخدر تجویز می گردند و دسته دوم داروها، داروهای مکمل می باشند که در کنار سایر روش های درمانی برای بهبود وضعیت جسمانی فرد تجویز می گردند.

همه انواع این داروها بایستی زیر نظر پزشک مصرف گردند. در غیر این صورت فرد با عوارض جانبی داروها شامل مسمومیت و حساسیت مواجه شده و یا دچار اعتیاد به دارو می گردد. نالتروکسان، کلونیدین، بوپرنوفرین، نالوکسان، متادون و… نمونه هایی از انواع داروها هستند که بسته به شرایط فرد تجویز می شوند. پزشک در کنار مصرف این دسته از داروها عمدتا توصیه می کند که بیمار برخی از مواد خوراکی و مکمل ها را در رژیم غذایی خود بگنجاند.

این مواد شامل پروتئین ها، کلسیم، منیزیم، پروبیوتیک ها، ویتامین های گروه ب و… می باشند. برخی از افراد در پاسخ به سوال “بهترین روش ترک تریاک و شیره چیست؟” داروهای گیاهی و روش های سنتی را توصیه می کنند. تحقیقات نشان داده اند که داروهای گیاهی نیز می توانند، عملکردی مشابه داروهای مسکن را داشته باشند اما اثرات آن ها به اندازه داروهای شیمیایی سریع نیست. همچنین چنانچه افراد قصد استفاده از مواد گیاهی را داشته باشند، می بایست با پزشک متخصص مشورت نمایند.

 

روان درمانی برای ترک تریاک و شیره

تحقیقات نشان داده اند که اکثر افراد معتاد دارای اختلالات روانی و مشکلات رفتاری اعم از استرس، افسردگی و… می باشند. همچنین طی مصرف مواد مخدر افراد دچار آسیب های عصبی و مغزی می گردند که به اختلال در رفتار آن ها دامن می زند؛ بدین ترتیب قضاوت، تصمیم گیری و مدیریت هیجان را برای آن ها دشوار می سازد. به این منظور، پزشکان از انواع رواندرمانی ها به عنوان بهترین روش های ترک اعتیاد و شیره بهره می گیرند.

این نوع درمان ها تاثیر به سزایی در بهبود وضعیت روانی فرد داشته و تا حد زیادی از بازگشت اعتیاد جلوگیری به عمل می آورد. رفتاردرمانی شناختی (تکنیک ام ام تی) رایج ترین راه درمان انواع اعتیاد می باشد. در طی این روش روانشناس بر باورها و نگرش های فرد تمرکز کرده و به فرد کمک می کند تا از راه های مقابله ای سالم تری برای مبارزه با مشکلات و استرسورها استفاده کند. سایر روش های ترک اعتیاد به شیره به شرح زیر می باشند.

 • زوج درمانی
 • گروه درمانی
 • خانواده درمانی
 • درمان حمایتی و انگیزشی
 • هیپنوتیزم
 • و…

 

سخن آخر

در این مقاله کوشش نمودیم تا مختصرا به بررسی پرسش “بهترین روش ترک تریاک و شیره چیست؟” بپردازیم. همانطور که ملاحظه نمودید، پزشکان و روانشناسان از دو رویکرد دارویی و رواندرمانی برای ترک اعتیاد افراد استفاده می کنند. روش های مذکور، در صورت مراجعه به مراکز تخصصی دارای نتایج ایده آلی می باشند. لذا در صورتی که فردی در اطرافیانتان دچار اعتیاد به تریاک و شیره می باشند، سریعا از یک فرد متخصص کمک گرفته و فرآیند درمان را آغاز نمایید.

منبع

بهترین روش ترک تریاک و شیره
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.