رابطه بین غم و اعتیاد

Rate this post

رابطه بین غم و اعتیاد

غم و اعتیاد

مقاله رابطه غم و اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد پدیده رهایی غرب

بسیاری از افرادی که در حال بهبودی از اعتیاد هستند ممکن است در غم از دست دادن دوستان،خانواده و یا نزدیکانی که در اثر مصرف بیش از حد مواد فوت کرده باشند عزادار باشد.متأسفانه، اندوه ناشی از فوت کسی به دلیل اعتیاد می تواند منجر به اعتیاد به مواد یا بدتر شدن علائم اعتیاد موجود شود.  معتادان و اعضای خانواده در مراحل اولیه بهبودی ممکن است نقش غم و اندوه را در تجربه خود در نظر نگیرند. ما غم و اندوه را واکنشی طبیعی به شرایط زندگی می دانیم، مانند زمانی که شخصی فوت کرده، یا زمانی که یک شغل یا دارایی مهم از بین رفته است.

غم به چه معناست؟

غم و اندوه عبارت است از رنج یا ناراحتی روانی یا عاطفی ناشی از از دست دادن یا پشیمانی، به ویژه برای اشاره به احساس غم و اندوه و از دست دادن از مرگ یک عزیز استفاده می شود. غم و اندوه یک احساس قوی است و گاهی اوقات برای افراد طاقت فرسا است، صرف نظر از اینکه از خود آنها نشات می گیرد یا عزیزانشان. علاوه بر این، این احساسات می تواند در هر زمانی از زندگی ایجاد شود، چه جوان باشیم و چه پیر.

7 مرحله غم و اندوه

الیزابت کوبلر-راس، روانپزشک آمریکایی-سوئیسی، برای اولین بار در سال 1969 پنج مرحله غم را معرفی کرد. هفت مرحله غم و اندوه، به ترتیبی که معمولاً رخ می دهد، عبارتند از:

  • انکار
  • شوک
  • خشم
  • چانه زنی
  • افسردگی
  • پذیرش و امید
  • پردازش غم و اندوه

مشکل با غم و اندوه

احساس غم و اندوه پس از از دست دادن عزیزان امری طبیعی است، اما متأسفانه برخی از افراد مهارت های مقابله ای کافی برای مدیریت غم و اندوه را ندارند. با مهارت‌های مقابله‌ سالم، غم و اندوه برای مدت زمان نسبتاً کوتاهی ادامه می‌یابد و پس از آن فرد به زندگی روزمره بازمی‌گردند در حالی که خود را با تغییرات مرتبط با فقدان تطبیق می‌دهند. از سوی دیگر، برخی از افراد ممکن است چیزی را تجربه کنند که “غم پیچیده” نامیده می شود که باعث ناراحتی قابل توجه و مشکل در عملکرد روزانه می شود. بر اساس تحقیقات، غم و اندوه پیچیده ممکن است به ویژه در میان کسانی که فردی را به دلیل مصرف بیش از حد مواد از دست داده اند رایج باشد زیرا مرگ غیرمنتظره یکی از عوامل خطر برای این نوع غم است.

اثرات مصرف مواد مخدر بر اندوه

مردم اغلب به از دست دادن با یک دوره اولیه شوک یا انکار و سپس یک دوره غم و اندوه پاسخ می دهند. با پذیرش واقعیت از دست دادن، مردم شروع به کار از طریق درد عاطفی غم و اندوه می کنند، در نهایت آن را حل می کنند و با آن کنار می آیند. هنگامی که مردم برای کاهش غم خود از مواد مخدر استفاده می کنند، اغلب آرامش موقت را با رنج طولانی مدت معامله می کنند. استفاده از مواد می تواند باعث غم و اندوه حل نشده یا پیچیده شود که می تواند سال ها ادامه داشته باشد و افراد را در چرخه غم و اندوه و اعتیاد حبس کند.

آیا غم و اندوه می تواند منجر به اعتیاد شود؟

غم و اندوه و اعتیاد به قدری با یکدیگر مرتبط هستند که پرداختن به غم و اندوه یک فرد اغلب بخش مهمی از بهبودی از اختلالات مصرف مواد است و به این دلیل است که برای بسیاری از افراد، فقدانی که نمی توانستند بپذیرند، آنها را در مسیر اعتیاد قرار داده است. متأسفانه، مرگ و درد می‌تواند بسیاری از افراد را به سوی مواد سوق دهد و باعث بازگشت تمایل به مصرف مواد مخدر و الکل شود.

 

منبع

غم و اعتیاد
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.