اعتیاد آورترین داروهای تجویزی موجود در بازار

3/5 - (2 امتیاز)

اعتیاد آورترین داروهای تجویزی موجود در بازار

اعتیاد آورترین داروها

آشنایی با اعتیاد آورترین داروها به داروهای تجویزی

فقط به این دلیل که پزشک یک قرص را تجویز می کند به این معنی نیست که برای همه بی خطر است. با افزایش تعداد نسخه های صادر شده، میزان سوء استفاده افراد از داروهای تجویزی نیز افزایش می یابد.

در نظرسنجی انجام شده در سال 2015، اداره خدمات سوء مصرف مواد و خدمات سلامت روان (SAMHSA) دریافت که 18.9 میلیون آمریکایی 12 ساله و بالاتر در سال گذشته از داروهای تجویزی سوء استفاده کرده اند. حدود 1 درصد از آمریکایی های 12 ساله و بالاتر دچار اختلال مصرف داروهای تجویزی بودند.

اعتیاد به داروها جزء اختلالات مصرف مواد مخدر است. این بیماری است که می تواند بر مغز و رفتار شما تأثیر بگذارد و کنترل مصرف مواد مخدر را دشوار می کند. برخی افراد به مواد مخدر غیرقانونی تفریحی مانند کوکائین یا هروئین معتاد می شوند. با این حال، ممکن است به داروهایی که پزشک شما تجویز کرده معتاد شوید. اگر به یک داروی تجویزی معتاد شوید، ممکن است اجباراً از آن استفاده کنید، حتی اگر به شما آسیب برساند.

برخی از داروهای تجویزی بیش از سایرین اعتیادآور هستند. بیشتر داروهای اعتیاد آور با پر کردن دوپامین بر سیستم پاداش مغز شما تأثیر می گذارد. این منجر به یک “هیجان” لذت بخش می شود که می تواند انگیزه شما را برای مصرف مجدد دارو ایجاد کند. با گذشت زمان، ممکن است برای احساس «خوب» یا «طبیعی» به دارو وابسته شوید. همچنین ممکن است نسبت به مصرف کم دارو احساسی نداشته باشید و در اینصورت می تواند شما را به مصرف دوزهای بزرگ تر سوق دهد.

نشانه ها و عوارض مصرف اپیوئیدها(مواد مخدر)

 • رضایت
  بی حالی
  خواب آلودگی
  گیجی
  سرگیجه
  تغییرات در بینایی
  سردرد
  تشنج
  مشکل در تنفس
  حالت تهوع
  استفراغ
  یبوست
  تغییرات در رفتار یا شخصیت

آلپرازولام (زاناکس)

آلپرازولام یک بنزودیازپین است. معمولاً با نام تجاری Xanax به فروش می رسد. برای درمان اختلالات اضطراب و هراس تجویز می شود. CNS شما را تحت فشار قرار می دهد که اثر آرام بخشی دارد. برخی افراد از آن به دلیل اثرات آرام بخش سریع استفاده نادرست می کنند. طبق گزارش CDC، بیش از چهار برابر تعداد آمریکایی‌ها در سال 2015 نسبت به سال 2002 در اثر مصرف بیش از حد بنزودیازپین‌ها جان خود را از دست داده اند. در بسیاری از این موارد، افراد پس از ترکیب بنزودیازپین ها با مواد مخدر جان خود را از دست دادند. علائم و نشانه‌های اضافی استفاده نادرست آلپرازولام شامل مشکلات خواب، تورم دست‌ها یا پاها و لرزش است.

کلونازپام (کلونوپین) و دیازپام (والیوم)

کلونازپام و دیازپام جزو بنزودیازپین هستند. این داروها برای درمان اختلالات اضطراب ، هراس و تشنج استفاده می شوند. کلونازپام معمولاً با نام تجاری کلونوپین فروخته می شود. دیازپام  مثل زاناکس معمولاً به عنوان والیوم فروخته می شوند

این داروها اغلب به دلیل اثرات آرام بخش خود مورد سوء مصرف قرار می گیرند.  این داروها هیجان بالایی تولید می کنند که می تواند شبیه به اثرات الکل باشد. به عنوان مثال، می توانند باعث احساس مستی، پرحرفی و آرامش شوند. تعجب آور نیست که افراد از زاناکس، کلونوپین یا والیوم در ترکیب با سایر داروها برای تفریح  استفاده کنند. بر اساس اعلام CDC، تعداد مرگ و میرهای ناشی از مصرف بیش از حد بنزودیازپین ها و مواد مخدر بین سال های 2002 تا 2015 بیش از چهار برابر شد. علائم و نشانه های بالقوه سوء مصرف از کلونازپام یا دیازپام ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پارانویا
 • توهم
 • یبوست.

محرک ها

محرک ها فعالیت مغز شما را افزایش می دهند. این به افزایش سطح هوشیاری و انرژی شما کمک می کند. علائم و نشانه های سوء مصرف آن عبارتند از:

 • رضایت
  پرخاشگری یا خصومت
  پارانویا
  توهمات
  کاهش اشتها
  کاهش وزن
  ضربان سریع قلب
  مردمک های گشاد شده
  تغییرات در بینایی
  سردرد
  حالت تهوع
  استفراغ
  تغییرات در رفتار یا شخصیت

آمفتامین (آدرال)

آمفتامین معمولاً به عنوان “سرعت” شناخته می شود. این یک محرک CNS است. این دارو برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) و نارکولپسی استفاده می شود.

محصولاتی که حاوی آمفتامین هستند اغلب به دلیل اثرات انرژی زا مورد سوء مصرف قرار می گیرند. به عنوان مثال، Adderall محصولی است که آمفتامین و دکستروآمفتامین را ترکیب می کند. و اغلب توسط افرادی که دچار کم خوابی یا بی خوابی هستند، مثل رانندگان کامیون، کارگران شیفت، و دانشجویان مورد مصرف قرار می گیرند. طبق مطالعه ای از دانشگاه میشیگان، 9 درصد از دانشجویان در سال 2012 سوء مصرف از Adderall را گزارش کرده اند. علاوه بر نشانه‌های معمول سوء مصرف از محرک‌ها، سوء مصرف از آمفتامین نیز ممکن است با موارد زیر تشخیص داده شوند:

 • افزایش انرژی و هوشیاری
 • افزایش دمای بدن
 • افزایش فشار خون
 • تنفس سریع

متیل فنیدات (ریتالین)

مشابه آدرال، متیل فنیدات یک محرک است که بر CNS شما تأثیر می گذارد. معمولاً با نام تجاری ریتالین به فروش می رسد. سطح دوپامین را در مغز افزایش می دهد که به بهبود توجه کمک می کند. برای درمان ADHD و نارکولپسی استفاده می شود.

مانند سایر محرک ها، می تواند باعث ایجاد عادت شود. یکی از دلایلی که ریتالین و سایر محرک‌های تجویزی معمولاً مورد سوء مصرف قرار می‌گیرند، در دسترس بودن آنها است. بر اساس DEA، بیش از 13 میلیون نسخه برای متیل فنیدیت در سال 2012 صادر شد. استفاده نادرست از متیل فنیدات همچنین ممکن است منجر به بی قراری یا مشکل در خواب شود.

کناره گیری از محرک ها

اگر به مواد محرک معتاد هستید، ممکن است با قطع مصرف آنها علائم ترک را تجربه کنید. علائم ترک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کمک به عزیزان در زمینه اعتیاد به داروهای تجویزی

اعتیاد به داروهای تجویزی می تواند بر سلامت شما تأثیر منفی بگذارد. همچنین می تواند شما را در معرض خطر مصرف بیش از حد و کشنده قرار دهد. اعتیاد به مواد مخدر همچنین می تواند بر روابط مالی و روابط شما فشار وارد کند.

آیا مشکوک هستید که کسی که دوستش دارید از داروهای تجویزی سوء مصرف می کند؟ دریافت کمک حرفه ای برای آنها مهم است. پزشک یا متخصص سلامت روان آنها ممکن است مشاوره را توصیه کند.

آنها همچنین ممکن است عزیز شما را به یک برنامه توانبخشی فشرده ارجاع دهند. در برخی موارد، آنها ممکن است داروهایی را برای کمک به مهار هوس مواد مخدر یا تسکین علائم ترک تجویز کنند. اگر مشکوک هستید که کسی که دوستش دارید اعتیاد به داروهای تجویزی دارد، راه هایی وجود دارد که می توانید کمک کنید.

ما در مرکز ترک اعتیاد پدیده رهایی غرب با پزشکان متخصص و دانش به روز آمادگی داریم شما را در این زمینه کمک کنیم و با مشاوره های رایگان کمک حال شما باشیم

منبع

اعتیاد آورترین داروها 1
اعتیاد آوبا ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.رترین داروها 1