بهترین راه های ترک اعتیاد

Rate this post

بهترین راه های ترک اعتیاد

ترک اعتیاد
ترک اعتیاد

مقدمه

اعتیاد به وضعیتی می گویند که در طی آن بدن نسبت به استفاده مکرر مواد مخدر پاسخ فیزیولوژیکی نشان می دهد. به این صورت که سیستم عصبی بدن نیاز شدیدی به دریافت مجدد ماده پیدا می کند. ترک این وابستگی و عادت بسیار دشوار بوده و فرد مصرف کننده بدون حضور یک متخصص، موفقیت چندانی در مسیر خلاصی از اعتیاد به دست نخواهد آورد؛ لذا لازم است که فرد و اطرافیان وی علاوه بر افزایش اطلاعات خود من باب این موضوع، از یک راهنما کمک بگیرند. در ادامه مقاله حاضر قصد داریم تا به بیان انواع راه های ترک اعتیاد بپردازیم. چنانچه شما نیز به افزایش سلامت جسم و روان جامعه اهمیت می دهید، مطالعه مقاله حاضر را از دست ندهید.

 

اهمیت درمان اعتیاد و استفاده راه های ترک اعتیاد

 

هر چند که وابستگی جسمی و روانی به مواد مخدر را نمی توان به عنوان یک بیماری معرفی کرد؛ اما سوء مصرف مواد مخدر به عنوان یک اختلال روانی نیاز به درمان دارد. این اختلال روانی یعنی تمایل بیش از اندازه به استفاده از مواد مخدر، دارای اثرات جانبی خطرناکی است که بسیاری از آن ها غیرقابل جبران می باشند. لذا می توان نتیجه گرفت که نخستین گام برای آغاز استفاده از راه های ترک اعتیاد، پی بردن به اهمیت ماجرا است.

تا زمانی که فرد مبتلا به اعتیاد، اهمیت درمان را نادیده بگیرد، قادر به استفاده از راه های ترک اعتیاد نبوده و در مدت کوتاهی، مصرف مجدد مواد مخدر را آغاز می نماید. هدف تیم ما از تالیف مقاله حاضر این است که زندگی بدون اعتیاد را برای خانواده ها و افراد درگیر اعتیاد، به تصویر بکشیم و مسیر آن ها را جهت نیل به آرامش و خوشبختی هموار سازیم. در قسمت زیر تعدادی از عوارض ناگوار سوء مصرف مواد را نام می بریم که در صورت استفاده از راه های ترک اعتیاد و درمان می توان بر آن ها غلبه نمود.

 • از دست دادن شغل و جایگاه اجتماعی
 • مواجه شدن با مشکلات مالی
 • صدمه دیدن روابط خانوادگی و طرد شدن از سمت اطرافیان
 • از دست دادن قوه قضاوت و در نتیجه سلب شدن برخی حقوق قانونی از آن ها
 • دست و پنجه نرم کردن با انواع مشکلات روانی شامل بی قراری، خشونت، اختلال در خواب، عدم تمرکز، عدم تعادل و…
 • بروز اختلالات جسمی شامل آسیب قلبی، کلیوی، تنفسی، آسیب به دهان و دندان، پوکی استخوان، اختلال در سیستم ایمنی، خشکی چشم تشنج و حتی مرگ و اغماء

 

هدف استفاده از راه های ترک اعتیاد

پیش از این این که به راه های ترک اعتیاد اشاره کنیم، لازم دانستیم تا چند نکته مهم و لازم الجرا در مسیر درمان را ذکر کنیم. دانستن این دو نکته شما را بیش از پیش با اهمیت درمان تخصصی اعتیاد آشنا می سازد. استفاده از راه های ترک اعتیاد دارای سه هدف اساسی می باشد که به شرح زیر هستند.

 1. پاک سازی بدن از سموم و بهبود شرایط جسمی
 2. از بین بردن وابستگی جسمی و روانی
 3. افزایش انگیزه، امید به زندگی و تقویت اراده

نظر به موارد فوق، روند درمان بسیار پیچیده بوده و نیاز به نظارت و اقدامات حرفه ای دارد. برای آشنایی هر چه بیشتر با این موضوع، توجه شما را به ادامه مقاله جلب می نماییم.

 

راه های ترک اعتیاد

اکنون که با اهمیت درمان و رهایی از دام اعتیاد آشنا شده اید، قصد داریم تا در این بخش، برخی از راه های ترک اعتیاد را بر شماریم. موارد زیر تعدادی از مراحل مهم و ضروری درمان می باشند. به خاطر داشته باشید که مطالب ذیل صرفا برای افزایش آگاهی شما جمع آوری شده و به انجام رسادن عملیات ترک اعتیاد نیاز به ناظر و محیطی تخصصی دارد.

مرحله اول: انتخاب کمپ ترک اعتیاد مناسب

هر چند که در طول نگارش مقاله بارها به اهمیت محیط تخصصی اشاره کردیم؛ اما لازم دانستیم تا بار دیگر از این مورد به عنوان مهمترین مرحله درمان یاد کنیم. استفاده از راه های ترک اعتیاد به محیطی مناسب نیاز دارد که کمپ ها یا کلینیک های ترک اعتیاد، مجهز به مجموعه از امکانات می باشند و از این طریق وضعیت روانی و جسمی فرد را تحت کنترل قرار می دهند. وجود پزشک، روانشاس و کادر درمانی متخصص باعث می شود که انواع داروهای لازم و نیازهای فرد به درستی تامین گردد.

مرحله دوم: تعیین تاریخ

مرحله بعدی پس از انتخاب محیطی مناسب، مشخص نمودن یک تاریخ خاص برای شروع یک تحول اساسی و مفید در زندگی می باشد. در انتخاب تاریخ دقت نمایید؛ چرا که این تاریخ می تواند برای شما به عنوان یک تواد دوباره در نظر گرفتته شود.

مرحله سوم: آغاز درمان

درمان و استفاده از راه های ترک اعتیاد بلافاصله بعد از ورود فرد به مرکز ترک اعتیاد شروع می شود. متخصصان از انواع روش های درمان دارویی و رواندرمانی های شناختی و رفتاری استفاده می کنند که ما در قسمت زیر به برخی از تمرین های رفتاری رایج در ترک اعتیاد اشاره می کنیم.

 • دارودرمانی
 • رواندرمانی گروهی با خانواده،CBT و…
 • شیوه ماتریکس
 • MMT

 

تمرین های رفتاری ترک اعتیاد

موارد زیر نمونه ای ساده ترین راه های ترک اعتیاد هستند که فرد می تواند از آن ها در کنار رواندرمانی انجام شده توسط متخصص بهره مند گردد.

 • پرت کردن حواس؛ برنامه ریزی و انتخاب مجموعه از فعالیت های جایگزین، باعث می شود که بیمار کمتر از گذشته به مصرف مواد فکر کند.
 • تشکیل یک شبکه حمایتی؛ یکی از مراحل مهم ترک اعتیاد داشتن حامی می باشد. به این منظور، در کمپ ها نیز معمولا درمان به صورت گروهی انجام می شود.
 • یادگیری راه های مقابله با استرس؛ یکی از راه هایی که به ترک اعتیاد کمک می کند، افزایش شناخت خود و یادگیری راه های مفید برای مقابله در برابر استرس و ناراحتی می باشد. این موضوع یکی از اساسی ترین مراحلی است که به صورت تخصصی در کلینیک به آن پرداخته می شود.
 • بررسی راه های ترک اعتیاد؛ راه هایی که برای ترک اعتیاد استفاده کرده اید را ارزیابی کرده و ایرادات موجود در آن را پیدا کنید. این کار سبب می شود که محرک شروع مصرف را شناسایی نمایید.ورزش؛ پویا بودن و مقابله با سکون می تواند در بهبود وضعیت جسمی و پرت شدن حواس فرد نقش موثری داشته باشد.
 • رسیدگی به خود؛ خوردن غذاهای مفید، گردش، پوشیدن لباس های مرتب و… تاثیر بسیاری در افزایش اعتماد به نفس و تقویت اراده می گذارد.
 • دوری از محرک ها؛ یکی دیگر از مهمترین اقدامات دور شدن از چیزهایی است که مصرف مواد مخدر را برای فرد تداعی می کند. مانند دوست های قدیمی مبتلا به اعتیاد، داروهای تجویزی مسکن و…
 • انتخاب هدف؛ بازبینی مسیر زندگی و تعیین اهداف جدید می تواند در جهت افزایش انگیزه فرد مفید واقع گردد.

 

انواع برنامه های ترک اعتیاد

هر فرد بسته به وضعیتی که دارد، بایستی تحت درمان خاصی قرار بگیرد. در قسمت زیر به برخی از انواع برنامه های درمانی اشاره می کنیم.

 • درمان روزانه؛ این نوع درمان نیازی به بستری شدن و ماندن در کمپ ندارد. فرد بایستی روزانه چند ساعت با پزشک خود ملاقات داشته باشد.
 • درمان سرپایی؛ این نوع درمان در مواقع خفیف اعتیاد کاربرد دارد و هدف آن پیشگیری از عود است. در درمان سرپایی تعداد ملاقات ها محدود است و نیازی به اقامت در کمپ نیست.
 • درمان اقامتی؛ در این نوع از درمان فرد بایستی به مدت چند روز یا حتی چند ماه در مرکز ترک اعتیاد بماند. این نوع برنامه درمانی در موارد شدید اعتیاد ارائه شده و فرد تحت درمان و نظارت ویژه قرار می گیرد.

 

سخن آخر

انواع مختلفی از راه های ترک اعتیاد بسته به وضعیت جسمی و روانی افراد مبتلا به اعتیاد وجود دارند که با توجه به نظر پزشک و روانشناس انتخاب می گردند. شما کاربران گرامی ضمن مطالعه مطالب فوق می توانید نگاهی اجمالی به برخی از راه های درمان اعتیاد داشته باشید. با این حال بایستی آگاه باشید که برای شروع اقدامات درمانی کمک گرفتن از یک متخصص ضروری است.

 

منبع

ترک اعتیاد
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.