رسانه های اجتماعی برای شما مفید هستند یا مضر؟

Rate this post

رسانه های اجتماعی برای شما مفید هستند یا مضر؟

رسانه های اجتماعی در چند دهه اخیر جهان را تحت تاثیر قرار داده اند. با این حال، افراد بیشتری در حال فهمیدن خطرات بالقوه ای که رسانه های اجتماعی و استفاده از صفحه نمایش برای سلامت روان ایجاد می کند هستند.

رسانه های اجتماعی

اول از همه باید بدانید رسانه های اجتماعی یک ابزار هستند. از برخی جهات، می تواند به افراد در حال بهبودی کمک کند تا انگیزه و ارتباطات خود را داشته باشند. با این حال، خطرات زیادی در ارتباط با استفاده از رسانه های اجتماعی به خصوص در زمان بهبودی اولی هوجود دارد.
همه به رسانه های اجتماعی وابستگی پیدا نمی کنند. اما این سوال بسیار مهم است که از خودتان بپرسید رسانه های اجتماعی چگونه می تواند تاثیر مثبت یا منفی بر سلامت روان و بهبودی شما داشته باشند.

استفاده از رسانه های اجتماعی به عنوان یک ابزار

رسانه های اجتماعی می توانند ابزاری حرفه ای برای رشد و راه اندازی یک کسب و کار باشند. می تواند به شما در ارتباطات شغلی کمک کند. بسیاری از برنامه های رسانه های اجتماعی، مانند لینکدین، به طور خاص برای این اهداف طراحی شده اند.
با این حال، افراد مدت‌ها قبل از اختراع اپلیکیشن‌های تجاری مانند لینکدین، شروع به استفاده از رسانه‌های اجتماعی به عنوان یک ابزار شخصی کردند. به عنوان مثال، زمانی که فیس بوک منتشر شد، راهی عالی برای برقراری ارتباط مجدد با دوستان قدیمی، ارتباط با اقوام از راه دور یا افراد جدید بود و به همه اجازه می داد تا چیزهایی را که در زندگی شان می گذرد به اشتراک بگذارند.

با گذشت زمان، برخی از مردم فقط قسمت‌های مثبت زندگی را در رسانه‌های اجتماعی پست می‌کردند — تمام جزئیات را تزئین می‌کردند تا چیزها بهتر از آنچه هستند به نظر برسند.با این وجود، ما نمی توانیم مزایای بالقوه رسانه های اجتماعی را انکار کنیم.

مزایای بالقوه

همانطور که گفته شد، رسانه های اجتماعی می توانند راهی عالی برای برقراری ارتباط مجدد با افرادی باشند که ارتباط خود را با آنها قطع کرده اید، همچنین مکانی عالی برای به اشتراک گذاشتن دستاوردهای شما می باشدکه می توانید در مورد لحظات خاص زندگی خود صحبت کنید.
اشتراک گذاری لحظات زندگی با دیگران از طریق شبکه های اجتماعی هیچ اشکالی ندارد. با این حال، برخی از افراد در مورد ارسال محتوا احساس استرس دارند و اگر به طور مثال صدها لایک دریافت نکنند، احساس ناامیدی می‌کنند، اما وقتی صحبت از استفاده شخصی به میان می‌آید این مورد نباید مهم باشد.

مهم است که از رابطه ع

کسب و کار

علاوه بر این، رسانه‌های اجتماعی می‌توانند ابزاری قدرتمند در زرادخانه یک طرح تجاری باشند.

ما در رسانه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال گام های بزرگی برداشته ایم، که نه تنها به شرکت های بزرگ کمک می کند، بلکه به کسب و کارهای  کوچک نیز فرصت رشد  خود را می دهد.

مقاله ای که در نیویورک تایمز با عنوان «چگونه از رسانه های اجتماعی در شغل خود استفاده کنید» که توسط Sree Sreenivasan منتشر شده است، به این موضوع می پردازد که چگونه می توانید از رسانه های اجتماعی برای پیشرفت شغلی استفاده کنید. Sreenivasan چهار مورد مهم را که رسانه های اجتماعی به شما امکان می دهند انجام دهید، از جمله:

  • کشف ایده ها و روندهای جدید
  • ارتباط بیشتر با مخاطبان  فعلی و بالقوه
  • جلب توجه به کار یا تجارت
  • ساختن برند خود و افزایش آگاهی کلی از برند

علاوه بر این، Sreenivasan مزایای استفاده از برنامه‌های خاص مانند فیس‌بوک یا توییتر را برای کسب‌وکار شرح می‌دهد. برای مثال، لینکدین ابزاری عالی برای گسترش شبکه، نفوذ، جستجوی شغل و گسترش برند شما است.

علاوه بر بازاریابی کسب و کار شما، از رسانه های اجتماعی می توان برای انجام تجارت نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، اینستاگرام طی سال‌ها تغییرات زیادی در پلتفرم خود ایجاد کرده است. اکنون یک ویژگی ارائه شده که در آن یک شرکت می تواند از این پلت فرم برای فروش محصولات خود استفاده کند.

از آنجایی که عملکردها به هم متصل هستند، بسیاری از کسب و کارهای کوچک از ابزارهای عکس و استوری برای بازاریابی استفاده می کنند. سپس مشتریان می توانند مستقیماً از اینستاگرام خود خرید کنند. این ویژپگی ها همه به طور منظم در یک وب سایت جمع شده است.

اینستاگرام حتی پلتفرم خود را برای ارائه تجزیه و تحلیل و نظارت بر ترافیک ، به افرادی که از صفحه آن به عنوان پروفایل تجاری استفاده می کنند راه اندازی کرده است.

اما آیا رسانه های اجتماعی تنها زمانی سودمند هستند که شما یک کسب و کار دارید؟

تحصیلات

فناوری و رسانه های اجتماعی، به طور کلی، آموزش را عملاً در دسترس همه و همه قرار می دهند و شما در پیج کمپ ترک اعتیاد پدیده رهایی غرب در اینستاگرام می توانید این آموزش ها را در اختیار داشته باشید.

میلیون ها نفر اکنون می توانند به لطف برنامه های موجود ، مدرک آنلاین بگیرند و با کلاس های مجازی به تحصیلات خود ادامه دهند. دانشگاه های معتبر، از جمله هاروارد و استنفورد، دوره حسابرسی آنلاین رایگان را برای بسیاری از دوره های خود ارائه می دهند. پیشرفت های تکنولوژیکی نیز یادگیری را در کلاس تقویت می کند.

رسانه های اجتماعی به عنوان یک ابزار آموزشی می توانند مزایای زیر را به همراه داشته باشند:

1-کانال های ارتباطی بین دانش آموزان و معلمان را فراهم می کند
2-فرصت های یادگیری مستقل را ارائه می دهد
3-دسترسی دانش آموزان به اطلاعات و توانایی معلم را برای فراهم کردن منابع بیشتر افزایش می دهد
4-به دانش آموزان اجازه می دهد تا تحقیقات تعاملی انجام دهند
5-توانایی نشان دادن دانش و مهارت را فراهم می کند
علیرغم مزایای استفاده از رسانه های اجتماعی برای آموزش و کسب و کار، ما باید آسیب های احتمالی آن را برای سلامت روانی، جسمی و معنوی خود در نظر بگیریم.

آسیب بالقوه

هنگام بررسی ارتباط بین رسانه های اجتماعی و بیماری روانی، محققان ممکن است نشان دهند که هنوز چیزهای زیادی برای کشف وجود داردو به این دلیل است که این نوع پلت فرم ها هنوز نسبتاً جدیدهستند.

بر اساس یک بررسی سیستماتیک از مجله Cureus Journal of Medical Science (CJMS)، محققان بر این باورند که رسانه های اجتماعیمسئول تشدید مشکلات سلامت روان هستند.”

متأسفانه، بسیاری از مطالعات نتایج متناقضی دارند. به عنوان مثال، این مطالعه از CJMS در واقع پیوندهای مثبتی بین رسانه های اجتماعی و سلامت روان پیدا کرده است . با این حال، تحقیقات دیگر ارتباط بین “استفاده طولانی مدت از  شبکه های اجتماعی”  علائم افسردگی را نشان می دهد.

سوالاتی که باید پرسید

در پایان روز، باید خودتان استفاده از رسانه های اجتماعی خود را بررسی کنید و در نظر بگیرید که آیا بر سلامت روان شما تأثیر می گذارد یا خیر. ممکن است به شما کمک کند چند سوال از خود بپرسید. این موارد را در نظر بگیرید:

آیا به الگوی پیمایش عذاب می افتید؟
آیا احساس می کنید مجبور هستید در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشید یا می خواهید در آنجا حضور داشته باشید؟
آیا با وجود نداشتن محتوای جدید، در مدت کوتاهی همان فیدهای رسانه های اجتماعی را دوباره بررسی کرده اید؟
آیا نمی توانید یک روز بدون ورود به سیستم بروید؟
ممکن است اثرات مضر آن را تجربه کنید یا نه. اما، در مورد زمان نمایشگر و قرار گرفتن در معرض نور آبی چطور؟

آیا صرف زمان زیاد برای نگاه کردن به صفحه نمایش مضر است؟

با توجه به اثرات زمان نمایش، بیشتر تحقیقات بر روی نوجوانان و بزرگسالان جوان متمرکز است.

مطالعه ای که در BMJ Open منتشر شد، چندین مرور سیستماتیک را مورد بررسی قرار داد و شواهدی را یافت که زمان استفاده از صفحه نمایش را با علائم افسردگی در جوانان مرتبط می کند.

علاوه بر این، مقاله‌ای در مجله بین‌المللی چشم‌پزشکی نگرانی‌های بهداشتی مربوط به نور آبی از صفحه‌نمایش را تشریح کرد. این ممکن است شامل خشکی چشم یا دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن باشد. نور آبی همچنین می تواند بر ترشح ملاتونین تأثیر بگذارد و «تولید هورمون قشر آدرنال» را افزایش دهد که بر کیفیت خواب تأثیر می گذارد.

در حال حاضر، هر خطر بالقوه نور آبی بیشتر از رسانه های اجتماعی مرتبط است. نور آبی از گوشی های هوشمند، لپ تاپ ها، تبلت ها و تلویزیون ها ساطع می شود. به این ترتیب، نظارت بر زمان صرف شده در مقابل دستگاه ها برای هر گروه سنی مفید است.

تأثیر رسانه های اجتماعی بر بزرگسالان جوان

از آنجایی که تحقیقات زیادی وجود دارد که تأثیر مضر تماشای تلویزیون بر جوانان را تأیید می کند، باید تأثیر رسانه های اجتماعی را نیز در نظر بگیریم. بسیاری از افراد در معرض آسیب های احتمالی رسانه های اجتماعی هستند، اما به نظر می رسد یک مشکل قوی وجود دارد

اطفی و ذهنی خود با رسانه های اجتماعی آگاه باشید.

تأثیر رسانه های اجتماعی بر بزرگسالان

 

در یک TedTalk با عنوان “آیا رسانه های اجتماعی به سلامت روان شما آسیب می رسانند؟” بیلی پارنل، کارشناس، تأثیر رسانه های اجتماعی بر سلامت روان را مورد بحث قرار می دهد. او یافته های مرکز بهداشت روانی دانشگاهی را مورد بحث قرار می دهد. آنها دریافتند که مهمترین تشخیص ها در محوطه دانشگاه اضطراب، افسردگی و استرس است.

به گفته پارنل، تحقیقات در سراسر جهان استفاده زیاد از رسانه های اجتماعی را به این میزان از بیماری های روانی مرتبط می کند. علاوه بر این، او چهار عامل استرس زا در رسانه های اجتماعی را مورد بحث قرار می دهد که به توضیح ارتباط با سلامت روان کمک می کند.

دو مورد از مهم‌ترین عوامل استرس‌زای مورد بحث او عبارتند از حلقه برجسته و ارز اجتماعی.

Parnell رسانه های اجتماعی را به عنوان حلقه برجسته ما توصیف می کند که پر از بهترین لحظات است. خطر این است که مردم شروع به مقایسه زندگی خود با افرادی که دنبال می کنند می کنند.

هنگامی که “حلقه برجسته” شما به خوبی انجام می شود، اجازه می دهید ارزش شما با تعداد نظرات یا لایک های دریافت شده تعیین شود. رسانه های اجتماعی باعث می شوند که ما احساس کنیم باید برای جلب توجه رقابت کنیم. ارزش خود، تصویر و هویت ما زمانی تحت تأثیر قرار می گیرد که به دیگران اجازه دهیم ارزش ما را تعریف کنند.

بزرگسالان جوان تنها کسانی نیستند که تحت تأثیر این تأثیرات قرار می گیرند. با این حال، به نظر می رسد ارتباط قوی تری بین این مسائل و جوانان وجود دارد.

3 روشی که رسانه های اجتماعی می توانند در طول فرآیند بازیابی کمک کنند

علیرغم اثرات مضر زمان نمایش و تأثیر رسانه های اجتماعی بر ارزش خود، باید عامل دیگری را در نظر بگیریم. افرادی که در حال بهبود هستند ممکن است از استفاده از رسانه های اجتماعی سود ببرند. رسانه های اجتماعی، زمانی که به درستی استفاده شوند، می توانند سه مزیت اصلی را در طول روند بهبودی ارائه دهند.

#1. فن آوری در طول درمان
بسیاری از مراکز درمانی استفاده از فناوری را در طول درمان اعتیاد ممنوع می کنند. با این حال، مشاغل را نمی توان همیشه به تعویق انداخت، به خصوص برای افراد رده بالا.

اگر یک مدیر اجرایی یا حرفه ای هستید، باید یک برنامه درمانی اجرایی را در نظر بگیرید. با فشار عملکرد بالا، خطر تجربه استرس و ایجاد مشکل مصرف مواد افزایش می یابد.

یک برنامه درمانی اجرایی به شما این امکان را می دهد که با دسترسی به فناوری، وای فای و فضای کاری به دنبال درمان باشید و به کار خود ادامه دهید. به این ترتیب، می توانید در حین اداره شرکت یا انجام مسئولیت های نقش اجرایی خود، بر دریافت کمک تمرکز کنید.

#2. حفظ اتصال خارج
تسهیلات ممکن است فناوری را ممنوع کنند تا نتوانید با آشنایان قدیمی از روزهای مصرف مواد مانند یک فروشنده مواد مخدر تماس بگیرید. با این حال، برنامه‌های درمانی مزایای استفاده از دوستان و خانواده را در درمان مشاهده می‌کنند.

به همین دلیل، امکانات ممکن است به شما این امکان را بدهد که در طول درمان با دوستان، خانواده و عزیزانتان تماس بگیرید. داشتن این ارتباط به شما انگیزه می دهد که به درمان ادامه دهید و برای بهبودی طولانی مدت آماده شوید.

#3. در ارتباط ماندن پس از درمان
زمان صرف شده در یک مرکز درمانی اغلب منجر به دوستی و ارتباطات می شود. حفظ این اتصالات پس از درمان ضروری است.

با بازگشت مجدد به زندگی پس از درمان، با چالش های زیادی روبرو خواهید شد. بحث در مورد این چالش ها با افرادی که از شرایط مشابهی رنج می برند بسیار ارزشمند است.

پس از ترک درمان، ممکن است در شبکه های اجتماعی با همسالانی که ملاقات کرده اید ارتباط برقرار کنید. دیدن عملکرد خوب آنها می تواند به شما انگیزه دهد که متانت را حفظ کنید و بالعکس.

رسانه‌های اجتماعی همچنین ابزاری عالی برای برقراری ارتباط با شبکه‌های مراقبت‌های بعدی، گروه‌های پشتیبانی مجازی یا افرادی هستند که در طول جلسات حضوری ملاقات می‌کنید.

مزایا و معایب رسانه های اجتماعی را برای خود در نظر بگیرید

تعیین اینکه آیا رسانه های اجتماعی بر سلامت روان شما تأثیر منفی می گذارد یا خیر، یک علم دقیق نیست.

بسیاری از مردم از آن برای حفظ ارتباط با افرادی که دوستشان دارند استفاده می کنند. با این حال، می تواند توهم کاذبی ایجاد کند که دیگران خود را با آن مقایسه می کنند. برخی افراد آن را برای برقراری ارتباط اجتماعی و حرفه ای مفید می دانند. دیگران این کار را نمی کنند. هیچ دو نفری شبیه هم نیستند.

با این حال، افراد در حال بهبودی ممکن است از ارتباط آنلاین با دیگران یا پیوستن به گروه‌های پشتیبانی مجازی سود ببرند. نظارت بر استفاده از رسانه های اجتماعی در صورتی که بر ارزش خود و رفاه کلی شما تأثیر بگذارد، همیشه ضروری است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خطرات و مزایای بالقوه استفاده از رسانه های اجتماعی، امروز آن را با یک درمانگر، متخصص پزشکی یا یکی از اعضای گروه پشتیبانی در میان بگذارید.

social media
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.