نکات مهم بعد از ترک اعتیاد-1401

Rate this post

نکات مهم بعد از ترک اعتیاد

نکات مهم بعد از ترک اعتیاد
نکات مهم بعد از ترک اعتیاد

متاسفانه بسیاری از کسانی که به تازگی اعتیاد را کنار گذاشته‌‌اند فکر می‌‌کنند که به محض پاک شدن، سلامتی کامل‌شان را به‌دست آورده‌اند؛ اما اینگونه نیست. بعد از ترک نیز، فرد دچار لغزش‌‌ها و وسوسه‌‌هایی می‌‌شود که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشد تا بتواند این مرحله را نیز پشت سر بگذارد. از این گذشته، مدتی زمان می‌برد تا آثار جسمی و روحی مخرب اعتیاد کمی التیام پیدا کند. به همین دلیل است که مجموعه کمپ پدیده برای مراجعه کنندگان، دوره‌‌های مراقبتی پس از اعتیاد را به صورت مستمر برگزار می‌کند.

نکات مهم بعد از ترک اعتیاد

مراقبت‌‌های بعد از اعتیاد در چند سال اول ترک، از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا در این مدت احتمال بازگشت فرد به سمت اعتیاد زیاد است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این صفحه نکات مهمی را درباره راه‌های موفقیت دوران پس از اعتیاد با شما در میان بگذاریم. امیدواریم که مسئولیت اجتماعی خود را فراموش نکنیم و بتوانیم پس از ترک اعتیاد این بیماران، به آنان کمک کنیم.

وسوسه بعد از ترک اعتیاد

همه افرادی که ترک اعتیاد را تجربه کرده‌‌اند، وسوسه بعد از ترک را هم پشت سر گذرانده‌‌اند. به دلیل همین وسوسه‌‌ها بسیاری از کسانی که یکبار طعم اعتیاد را چشیده‌اند، برای بار دوم و سوم مصرف می‌کنند و درگیر می‌‌شوند. با این اوصاف می‌توان گفت که غلبه بر وسوسه های اعتیاد کاری دشوار است. برای این که فرد بتواند برای همیشه اعتیاد را ترک کند، پس از دوره سم زدایی و پاک شدن، باید راه‌‌ها و روش‌‌های غلبه بر بازگشت اعتیاد را بیاموزد. از جمله راه‌های پیشگیری از وسوسه‌‌ها می‌توان به کنترل افکار، یادآوری پیامدهای منفی اعتیاد، حرف زدن با مشاور، پر کردن اوقات فراغت خود با کار و مصرف داروهایی که توسط پزشک تجویز شده است، اشاره کرد. البته به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد، مشاوره خصوصی با مشاورین مجموعه پدیده می‌تواند کمک بیشتری به شما کند.

مراقبت های بعد از ترک اعتیاد

ترک اعتیاد اولین و بزرگترین قدم برای پاک ماندن بیمار از اعتیاد است؛ اما تنها قدم نیست! مراقبت‌های بعد از ترک اعتیاد در روند بهبودی و پاک ماندن فرد معتاد اهمیت بسیار زیادی دارد. زمانی که بیمار از کمپ ترخیص می‌شود، از انگیزه بسیار بالایی برخوردار است. چراکه می‌داند توانسته دوران سخت ترک اعتیاد را پشت سر بگذارد. اما به مرور زمان که به زندگی روزمره خود برگردد و با مشکلات گذشته رو به رو شود، ممکن است کم کم پس از کاهش انگیزه، دوباره به اعتیاد برگردد. این مهم‌ترین دلیل برای توجه داشتن به مراقبت‌های بعد از ترک است. هدف اصلی از برنامه‌‌های مراقبتی بعد از ترک اعتیاد در مجموعه کمپ پدیده، جلوگیری از بازگشت مجدد به اعتیاد و بهبود سلامت جسمی و روحی است. این مراقبت‌‌ها به بیمار کمک می‌‌کند تا بر مهارت‌‌های مقابله با اعتیاد مسلط شده و بتواند بعد از مرخص شدن از کمپ نیز زندگی سالمی داشته باشد.

دوره مراقبت‌‌های پس از ترک اعتیاد علاوه بر موارد گفته شده باعث می‌شود تا فرد با مراجعه‌‌های دوره‌‌ای به متخصص، سلامت جسمی و روحی خود را حفظ کند، اعتماد به نفس پیدا کند و به پاک بودن خود متعهد شود. او همچنین راحت‌تر از پس وسوسه‌‌های بعد از ترک اعتیاد بر خواهد آمد. در ادامه این صفحه، 3 راهکار کلیدی که باید بعد از ترک اعتیاد مورد توجه قرار گیرد را بررسی خواهیم کرد.

نکات مهم بعد از ترک اعتیاد

  • خانواده

خانواده نقش بسیار پررنگی در پاک ماندن فرد دارد. زمانی که فرد بعد از گذشت دوره سم زدایی از کمپ مرخص می‌شود، درست همانند بیماری است که بعد از عمل جراحی به مراقبت نیاز دارد. در نتیجه خانواده تاثیر بسیار زیادی در روند بهبودی کامل وی خواهد داشت. از این رو تمام اعضای خانواده باید به رفتار و نحوه برخورد خود با بیمار توجه ویژه داشته باشند.

اشتباهی که اغلب خانواده‌‌ها دچار آن می‌‌شوند، افراط و یا تفریط در کنترل بیمار است که هر دو باعث می‌شوند تا فرد رویه نزولی داشته باشد. برخی از خانواده‌‌ها پس از ترک اعتیاد بیمار خود، با وسواس بسیار سعی می‌‌کنند او را به شدت تحت کنترل خود بگیرند تا مبادا دوباره به سمت اعتیاد کشیده شود. اما غافلند که این کار باعث می‌شود تا بیمار تحت فشار روانی زیادی قرار گرفته و احتمال ابتلاء مجدد وی افزایش یابد.

کنترل بیش از حد بیمار پس از پاک شدن، در بیشتر موارد با اعتیاد دوباره فرد همراه بوده است. در مقابل خانواده‌‌هایی نیز هستند که پس از پاک شدن بیمار، او را به حال خود و در میان مشکلات رها می‌‌کنند. غافل از این که کوچکترین مشکل و یا وسوسه‌‌ای ممکن است این بیماران را دچار لغزش کرده و آن‌ها را دوباره درگیر دام اعتیاد کند. پس خانواده‌‌ها باید نحوه رفتار با فردی که به تازگی پاک شده است را به خوبی بیاموزند. در مجموعه پدیده متخصصین ما بیشترین کمک را به خانواده‌‌ها می‌‌کنند تا بهترین رفتار را در مقابل فردی که به تازگی اعتیاد را ترک کرده است، داشته باشد.

  • مشاوره

مشاوره از دیگر برنامه‌‌هایی است که در روند پاک شدن فرد از اعتیاد، بسیار تاثیرگذار است. این مشاوره‌‌ها شامل مشاوره فردی، خانوادگی و گروهی است. مشاوره‌‌های مستمر باعث می‌شود تا فرد بتواند در زندگی خود انتخاب‌‌های سالمی داشته باشد و بتواند هیجانات خود را کنترل کند. این مشاوره‌‌ها کمک می‌‌کنند تا فرد آماده بازگشت به جامعه شده و بتواند زندگی جدیدی را شروع کند.

  • گروه درمانی

گروه درمانی یکی دیگر از برنامه‌‌هایی است که در بهبود روند درمان اعتیاد، کمک بسیاری می‌کند. با برنامه گروه درمانی، افرادی که درگیر بیماری اعتیاد هستند طی جلسه‌ای به گفتگو پیرامون اعتیاد می‌پردازند. آن‌ها صادقانه تجربیات، افکار و احساسات خود را در جمع بیان می‌‌کنند. افراد با شرکت در جلسات گروه درمانی علاوه بر این که مشکلات خود را حل می‌کنند، به حل مشکلات دیگران نیز کمک خواهند کرد. این موضوع به تنهایی باعث افزایش اعتماد به نفس در بیمار خواهد شد.

بایدهای بعد از ترک اعتیاد

موارد لازم برای مراقبت پس از اعتیاد را با هم بررسی کردیم. قطعا می‌دانید که این موارد خلاصه در 3 عنوانی که بیان شد نیستند و ما فقط توانستیم در این مجال به بخشی از این نکات مهم بپردازیم. اینک بنا داریم 2 راهکار عملی برای بهبود سلامت پس از ترک اعتیاد را خلاصه‌وار بیان کنیم.

  • ورزش روزانه

ورزش روزانه و منظم بین ده تا سی دقیقه در روز، باعث بالا رفتن انرژی و کاهش استرس در فرد خواهد شد. این فرایند از افسردگی فرد نیز جلوگیری می‌کند. علاوه بر این موارد، ورزش باعث می‌شود تا میل مصرف مجدد مواد در بیمار کاهش پیدا کرده و در نهایت بیمار میزان وسوسه کمتری را تجربه کند.

  • تغذیه مفید

بدن بعد از ترک اعتیاد دچار کمبود مواد مغذی می‌‌شود. در این صورت باید با خوردن مواد غذایی سالم و مفید و با رعایت یک رژیم غذایی صحیح و اصولی، جبران مافات کرد. بهتر است که بیمار علاوه بر سه وعده غذایی اصلی روزانه، میان وعده‌‌های مغذی نیز مصرف کند. همچنین توجه داشته باشید که بیمار در روز حدود هشت لیوان آب بنوشد؛ زیرا آشامیدن آب باعث می‌شود تا مواد سمی موجود در بدن دفع شوند.

از همراهی شما تا اینجا تشکر می‌کنیم؛ شما می‌توانید دیگر مطالب ما را نیز مطالعه کنید و آن‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید. جهت کسب اطلاعات بیشتر از دوره مراقبت پس از اعتیاد کمپ ترک اعتیاد پدیده، با ما تماس بگیرید.

ترک اعتیاد

نکات مهم بعد از ترک اعتیاد
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.