اعتیاد چگونه وارد می شود | بخش 1

Rate this post

اعتیاد چگونه وارد می شود | بخش 1

اعتیاد
اعتیاد

اعتیاد

حسرت نشدن‌ها، داغ فرصت‌سوزی و ناامیدی از آینده است که شخص را در جایگاه خطرناکی قرار می‌دهد. جایگاهی که کمتر کسی توان درک آن را دارد. خیلی اوقات این داغ آنقدر بر دل فرد سنگین می‌شود که دیگر تاب و توانی برای او نمی‌ماند؛ این مهم‌ترین دلیل کشیده شدن افراد به سوی بیماری اعتیاد به مواد مخدر است. متاسفانه باید بگوییم که شیوع اعتیاد به مواد مخدر در کشور، زنگ هشدارها را به صدا درآورده است. اگر می‌خواهیم که جامعه از این آلوده‌تر نشود، باید هرچه زودتر برای اقدامات همگانی جهت پیشگیری و ترک اعتیاد آماده شویم.

امروز در مجموعه کمپ پدیده با شما همراه هستیم تا درباره علل روی آوردن به اعتیاد صحبت کنیم. مجموعه مقالات “چرا معتاد شدم؟” در شماره‌های مختلفی منتشر خواهد شد. ما در شماره‌های مختلف، علل ابتلاء به بیماری اعتیاد، مسیرهایی که به این بیماری منتهی می‌شوند، جایگزین‌های سالم‌تر و در نهایت آموزش‌های انتقال این مفاهیم به بیماران نزدیک را مورد بررسی قرار خواهیم داد. فراموش نکنید که بررسی علت‌ها ما را به پاسخ‌های زیادی خواهد رساند و راه ترک یا حتی پیشگیری را برای ما هموار می‌کند.

ما در ابتدا به آخر خط رسیدن را علت اصلی اعتیاد معرفی کردیم؛ باید اضافه کنیم که علت‌های افتادن در دام اعتیاد به مواد مخدر بسیار زیاد است و این علت، به عنوان دلیل کلی این موضوع بیان شد. به نوبه خود در تلاشیم تا با ارائه راه‌حل‌های منطقی و ساده، بتوانیم جامعه را از این خودکشی تدریجی دور کنیم. گفتیم خودکشی تدریجی؛ بهتر است بحث امروز را با این عنوان آغاز کنیم. برای بهبود عزیزان مبتلاء و پیشگیری از ابتلاء افراد جدید، لطفا تا انتهای این صفحه با ما همراه باشید.

خودکشی تدریجی

عنوان تاسف باریست؛ اما چه کنیم که برای بهبود مشکلات جامعه مجبوریم که مباحث مربوط به بیماری اعتیاد به مواد مخدر را بُلد کنیم. صریح می‌گوییم؛ اعتیاد به موارد مخدر راهی است که با سرعت‌های مختلف، شخص را به کام مرگ خواهد کشاند.

کسی که به اختیار خود این راه کج را انتخاب می‌کند، تصمیم به شدت اشتباهی گرفته است؛ اما آیا تا به حال از خود پرسیده‌ایم که چرا این فرد تصمیم می‌گیرد که اشتباه کند؟ اینکه اعتیاد چه چیزهایی به همراه دارد و به کجا ختم می‌شود را امروز همه می‌دانند. با اینحال چه اتفاقی در ذهن شخص معتاد افتاده که با علم به نابودی، این گزینه را انتخاب کرده است؟ این موضوع دقیقا مثل خودکشی است؛ باید بررسی کرد که چطور یک فرد می‌تواند طوری به آخر خط برسد که جان خود را _ که مهم‌ترین سرمایه و دارایی هر کسی است _ نادیده بگیرد؟ بررسی این علت‌ها ما را به راه‌حل‌های زیادی خواهد رساند. راه‌هایی که به کمک آن‌ها می‌توانیم به درمان بیماران اعتیاد کمک کنیم. این علت‌ها ما را به جواب‌هایی خواهد رساند که علاوه بر درمان، به پیشگیری از این بیماری در محیط و جامعه فکر کنیم.

اعتیاد را درست ببینیم!

نگاه درست به مغوله اعتیاد، کار ما را برای مقابله با آن راحت‌تر می‌کند. به بیانی دیگر برای ورود به گود مبارزه، اول باید حریف و خصوصیات او را بشناسیم. جمله “اعتیاد بیماری است” را بارها شنیده‌ایم؛ اما ما قرار نیست در این سلسله مباحث حرف‌های کلیشه‌ای بزنیم. پس بیایید دقیق‌تر نگاه کنیم.

اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری اخلاقی نیست و فرد معتاد الزاماً شخصی فاسد و بی‌قید و بند نیست! اعتیاد یک بیماری مانند دیابت، چربی خون یا سنگ کلیه است که ممکن است بر هر فردی عارض شود. اعتیاد به زبان ساده یعنی نیاز کاذب بدن به ماده مضر به دلیل مصرف اولیه. همه می‌دانیم که شروع استفاده از بعضی مواد، پایانی آسان نخواهد داشت. معتاد فردی است که به دلیل مشکلات موجود در زندگی سرخورده شده و به دنبال راهی برای آرام کردن خود است. این شخص مسیر اشتباهی را برای دریافت آرامش انتخاب کرده و این مسیر اشتباه او را به یک عادت بسیار مضر رسانده است. پس ما حق نداریم به این افراد به چشم آدم فاسد نگاه کنیم.

حال آنکه اگر عقل و هوش او _ که بر اثر مواد مخدر از دست رفته _ برگردد، هزاران بار بابت راه اشتباهی که رفته پشیمان است. این را فقط ما نمی‌گوییم؛ برای اثبات این موضوع می‌توانید سرگذشت افرادی که از اعتیاد رها شده‌اند را مطالعه کنید و ببینید.

من زنده‌ام، پس مسئولم!

پستی و بلندی‌های زندگی و به خصوص مشکلات اقتصادی فراوانی که جامعه امروز ما با آن درگیر است موجب شده تا کمی در وظایف اجتماعی خود کوتاهی کنیم. اما باید درنظر داشته باشیم، همانطور که وظیفه تامین نیازهای مادی و معنوی خانواده خود را داریم، نسبت به جامعه هم وظایفی خواهیم داشت. ما در مقابل نزدیکان و آشنایان خود که درگیر بیماری اعتیاد به مواد مخدر هستند مسئولیم و باید به آن‌ها کمک کنیم. اگر هرکدام از ما در عمل به این وظیفه انسانی کوشا باشیم، بخش اعظمی از جامعه را نجات خواهیم داد؛ پس لطفا نگویید که یک دست صدا ندارد!

البته این موضوع در نهایت نیز در زندگی شخصی ما منافعی دارد. با همّت جدی در زمینه درمان بیماران اعتیاد به مواد مخدر، احتمال ابتلاء خانواده و نزدیکانمان به این درد خانمان سوز کمتر می‌شود. پس بیایید که تلاش کنیم و از یک “من” سالم، یک “ما” سالم و سلامت بسازیم.

دوره مجازی ترک اعتیاد

در سلسله مباحث “چرا معتاد شدم؟” قرار است که آموزش‌های کلیدی برای درمان بیماری اعتیاد را به صورت کاملا رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در این دوره پس از بررسی مفصل چرایی روی آوردن به اعتیاد و بررسی انواع اعتیاد به مواد مخدر، سراغ روش‌های درمان و شیوه‌های انتقال مفاهیم به بیماران مختلف درگیر اعتیاد خواهیم رفت. اگر به سلامت و بهبود نزدیکان و جامعه پیرامون خود می‌اندیشید، بهتر است که با ما تا انتهای راه همراه باشید و روی کمک ما حساب کنید.

البته لازم به ذکر است که ما خیلی تخصصی وارد نمی‌شویم و قرار نیست که ناآگاهانه برای بیمار شما دارویی تجویز کنیم! ما در این سلسله مباحث پس از بیان علل معتاد شدن، بیشتر به آموزش پیشگیری و درمان بیماران اعتیاد از جهات فکری خواهیم پرداخت. پس فراموش نکنید که برای درمان پیشرفته و تخصصی باید به متخصص مراجعه نمایید.

عاجزانه از شما تقاضا می‌کنیم که در راه سلامت بیشتر جامعه، برای افزایش اطلاعات خود در زمینه ترک اعتیاد وقت بگذارید و این سلسله مباحث را با دقت دنبال کنید. ما برای حل این مساله اجتماعی تلاش زیادی کرده‌ایم. لطفا با مطالعه و انتشار مباحث ما، در مقابل جامعه خود مسئولانه رفتار کنید و به ما برای تلاش بیشتر انرژی دهید.

نویسنده:محمد حسین موثقی امین

معتاد
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.