کلونوپین چقدر اعتیاد آور است؟

Rate this post

کلونوپین چقدر اعتیاد آور است؟

کلونوپین
همه بنزودیازپین ها دارای خطر زیادی برای وابستگی و اعتیاد هستند، اما کلونوپین یکی از اعتیادآورترین آنهاست. این داروی ضد اضطراب دارای دو جزء است که آن را به یک هدف اصلی برای افرادی که با اعتیاد به مواد مخدر دست و پنجه نرم می کنند تبدیل می کند: شروع سریع اثر گذاری و نیمه عمر طولانی.

کلونوپین در عرض یک ساعت وارد جریان خون شده و به مغز راه می یابد، در حالی که بسته به اندازه دوز می تواند نزدیک به سه روز در سیستم باقی بماند (نیمه عمر بین 18 تا 39 ساعت است).

پتانسیل اعتیاد آوری بنزودیازپین ها

Klonopin اغلب برای استفاده غیرپزشکی استفاده  و به طور غیرقانونی فروخته می شود. اداره اجرای مواد مخدر همه بنزودیازپین ها را جزو داروهای جدول IV می داند، به این معنی که با تجویز و نظارت پزشکی ایمن هستند. با این حال، آنها به اندازه داروهای اپیوئیدی تجویزی، که در جدول II هستند، تحت نظارت دقیق قرار نمی گیرند.

یک مطالعه که نشان داد نسخه‌های همه بنزودیازپین‌ها بین سال‌های 1999 تا 2010 چهار برابر شده است، این یک “اپیدمی سایه” ایجاد کرده است. بزرگسالان بین 18 تا 64 سال دریافت‌کنندگان اصلی این نسخه‌ها بودند. هزاران نفر به دلیل تجویز این داروها ممکن است با اعتیاد یا وابستگی به دارو دست و پنجه نرم کنند. تعداد بیشتر نسخه ها به این معنی است که داروها اغلب هدف سرقت قرار می گیرند زیرا یافتن آنها آسان است.

از آنجایی که کلونوپین و سایر بنزودیازپین ها روی گیرنده های GABA اثر می گذارند، تحمل و قطع آن با مصرف الکل وجود دارد زیرا الکل نیز  بر گیرنده های GABA تأثیر می گذارد. در واقع، قبل از قرن بیستم، الکل و مواد مخدر– گاهی اوقات به صورت ترکیبی – برای درمان اضطراب استفاده می شد. زمانی که بنزودیازپین ها اختراع شدند، اعتقاد بر این بود که این دسته جدید از داروها کمتر اعتیادآور هستند. نورون‌ها با مقادیر بیشتر الکل کمتر مؤثر می‌شوند، به این معنی که فردی که با اختلال مصرف الکل یا  چند داروی مرتبط با الکل دست و پنجه نرم می‌کند، بیشتر به دنبال بنزودیازپین‌هایی است که به سرعت اثر می کنند و در بدن فعال می‌مانند. کلونوپین در این مورد مؤثرتر از والیوم است و معمولاً بیشتر تجویز می شود. از آنجا که اثرات کلونوپین به سرعت شروع می شود، بدن به سرعت نسبت به این ماده  وابستگی پیدا می کند. در نتیجه، مهم است که کلونوپین را فقط طبق تجویز و حداکثر دو هفته مصرف کنید.

کلونوپین و مصرف بیش از حد

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها دریافتند که بنزودیازپین ها، از جمله کلونوپین، در 17 درصد از مرگ های ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر بین سال های 1999 و 2006 نقش داشته اند. سرخوشی آرامش بخش و از بین بردن علائم ترک. ترکیب کردن داروها، خطر مصرف بیش از حد آن را  افزایش می دهد،یک گزارش در سال 2005 که از بازدیدهای اورژانس بوده است اشاره می‌کند که 34 درصد از کل مراجعین برای مصرف بیش از حد داروهای تجویزی شامل بنزودیازپین‌ها بوده است.

کلونوپین معمولا برای اثر بیشتر با   الکل، داروهای مخدر و حتی متادون مخلوط شده است. با این حال، حتی بنزودیازپین ها به تنهایی خطر اعتیاد بالایی دارند و افرادی که سابقه اعتیاد به مواد را دارند، به دلیل تغییرات گیرنده های GABA در سیستم پاداش مغز، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اعتیاد به کلونوپین ها هستند. اگر فردی با سابقه اعتیاد مصرف مواد نسخه ای برای کلونوپین دریافت کند، پزشک باید او را به دقت از نظر هرگونه علائم اعتیاد تحت نظر داشته باشد.

نحوه استفاده از کلونوپین خوراکی طبق دستور پزشک صرفا می باشد

 

 

کلونوپین
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.