فلاکا و جدیدترین راه ترک اعتیاد آن در سال 1402

5/5 - (1 امتیاز)

فلاکا چیست؟

فلاکا یک ماده محرک مصنوعی است که از خانواده‌ی کاتینون‌ها می‌باشد. این ماده اغلب به عنوان یک نمونه از “نمک حمام” شناخته می‌شود و اثرات قوی بر روی سیستم عصبی و فیزیک بدن دارد.

منشأ علمی فلاکا به ریشه‌های شیمیایی خود باز می‌گردد. این ماده با تأثیر بر مغز و عملکرد آن، احساسات و اندیشه‌های کاربران را تغییر می‌دهد. بر اساس تحقیقات علمی، فلاکا می‌تواند ضربان قلب را افزایش دهد، دمای بدن را افزایش بخشد و به طور کلی تأثیرات مشابهی با استفاده از مواد محرک دیگر داشته باشد.

مطالعات علمی نشان داده‌اند که فلاکا می‌تواند باعث افزایش سطح دوپامین (یک نوع عصب‌فرسا) در مغز شود که منجر به افزایش احساسات خوشایند و همچنین افزایش انرژی در بدن می‌شود. این اثرات ممکن است باعث ایجاد وضعیت‌های خطرناک و تغییرات ناخواسته در رفتار و حالت ذهنی شود.

فلکا یک داروی محرک قوی است که از نظر اثر با سایر محرک‌ها مانند کوکائین و مت آمفتامین قابل مقایسه است.

فلاکا که از نظر شیمیایی با نام آلفا-پیرولیدینو پنتیوفنون شناخته می شود (و نام فلکا را به عنوان نام مستعار اسپانیایی برای “زن جذاب” می نامند)، فلکا یک کاتینون مصنوعی است که از گیاه خات گرفته می شود، که در دسته بزرگتری از داروها به نام نمک حمام قرار می گیرد . Flakka در اوایل دهه 2010 زمانی که فیلم‌هایی از افرادی که فلاکا را به شیوه‌های عجیب و غریب و خطرناک بازی می‌کردند در سرتاسر کشور پخش شد، تیتر خبرها شد.

فلاکا به صورت کریستال های کوچک و شفاف فروخته می شود که می توان آن را به صورت خوراکی یا استنشاقی استفاده می شود.

افرادی که فلاکا مصرف می‌کنند، هذیان می گویند و احساس قدرت فوق‌العاده انسانی دارند، که اغلب مجبور می‌شوند به گونه‌ای عمل کنند که خود و اطرافیانشان را در معرض خطر قرار دهند. یکی از مهم ترین خطرات فلکا ماهیت غیرقابل پیش بینی آن است زیرا اثرات آن می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد.

 

فلاکا چگونه تولید می شود؟

فلاکا معمولاً در آزمایشگاه‌های زیرزمینی در چین و پاکستان تولید می‌شود، اما برخی از تولیدات به منظور پاسخگویی به تقاضا بازار ایالات متحده منتقل شده است.

به عنوان یک داروی بسیار غیرقانونی (این یک ماده کنترل شده بر اساس برنامه I در ایالات متحده است)، هیچ مقررات یا نظارتی بر نحوه تولید فلکا وجود ندارد. مواد تشکیل دهنده اغلب از منبعی به منبع دیگر با هم ترکیب می شوند.

حتی همین تولیدکننده ممکن است محموله‌های فلاکای خود را با داروهای مختلف، مانند اکستازی (MDMA)، کریستال مت (متامفتامین)، یا سایر کاتینون‌های مصنوعی، مانند MCAT (متکاتینون) یا MDPV (مفدرون یا متیلن دی‌اکسی‌پیرووالرون) کاهش دهد.

عوارض جانبی استفاده از فلاکا چیست؟

عوارض جانبی اولیه فلاکا شامل موارد زیر است:[1،2،7]

  • افراد به شدت افزایش قدرت و کاهش حساسیت به درد را تجربه می کنند که  این مورد می تواند منجر به خود آسیبی یا مرگ شود.
  • افراد احساس خوبی از رفاه و سرخوشی دارند که بسیار فراتر از سطح عادی است.
  • بی خوابی و بیقراری شدید
  • توهم و هذیان ممکن است رخ دهد، مانند شنیدن و دیدن چیزهایی که وجود ندارند. کاربران ممکن است پارانوئید شوند و نتوانند بین تخیل و واقعیت تمایز قائل شوند.
  • هایپرترمی، افزایش خطرناک دمای بدن که در نهایت منجر به مرگ شود.
  • به دلیل هایپرترمی، مشکلات هیدراتاسیون ممکن است رخ دهد. افرادی که تحت تأثیر فلاکا قرار دارند معمولاً به دلیل افزایش دمای بدن و رفتار فیزیکی پرخاشگرانه دچار کم آبی می شوند.
  • کاربران ممکن است افزایش قابل توجه ضربان قلب و فشار خون را تجربه کنند که این می تواند باعث مشکلات قلبی یا تشدید آنها در افرادی شود که در معرض خطر حملات قلبی و آریتمی هستند.

ترک اعتیاد فلاکا راه ها و روش ها

گزینه های درمانی برای اعتیاد به فلاکا شامل سم زدایی پزشکی، رفتار درمانی، مشاوره، نظارت پزشکی و حمایت اجتماعی است.

ارزیابی و سم زدایی

سم زدایی پزشکی برای افرادی است که به فلاکا وابسته هستند. این بخش از فرآیند باید به دقت تحت نظارت باشد، زیرا علائم ترک ناشی از شکستن فشار فیزیکی روی فلکا می‌تواند بسیار دشوار باشد و گاهی اوقات می‌تواند عوارض پزشکی خود را ایجاد کند. اگر حمایت پزشکی و روانشناختی در دسترس نباشد، عود نیز در طول ترک اعتیاد بسیار محتمل است.

درمان و مشاوره

رفتار درمانی ستون فقرات در درمان اعتیاد است، از جمله درمان سوء مصرف . درمان شناختی رفتاری یکی از محبوب ترین رویکردها برای کمک به افراد برای درک اینکه چه چیزی باعث سوء استفاده از فلاکا شده است و چگونه با محرک ها کنار بیایند و در صورت امکان از آنها اجتناب کرده و رفتارها و الگوهای فکری مرتبط با سوء مصرف را تغییر دهند.

مشاوره فردی و گروهی محیط‌ های حمایتی را فراهم می‌کند که در آن مراجعان می‌توانند آسیب‌های روانی ناشی از اعتیاد خود را بیشتر و عمیق‌تر بررسی کنند.

شما می توانید برای ترک بدون درد و سریع فلاکا به کمپ ترک اعتیاد پدیده در تهران مراجعه نمایید

سوالات متداول

فلکا از چه چیزی ساخته شده است؟

 از نظر شیمیایی شبیه به سایر کاتینون های مصنوعی مانند نمک  حمام بوده که برای تقلید از اثرات مواد مخدر مانند آمفتامین ها و اکستازی طراحی شده است.

فلاکا چگونه بر مغز تأثیر می گذارد؟

 با عمل به عنوان یک محرک قوی بر مغز تأثیر می گذارد که می تواند سطوح دوپامین، سروتونین و نوراپی نفرین را تغییر دهد، سیناپس های مغز را سیل کرده و از بازجذب آنها جلوگیری کند. این همان چیزی است که باعث می‌شود کاربران احساس قدرت فوق‌العاده و غیرطبیعی کنند.

فلاکا چقدر در بدن می ماند؟

مدت زمانی که فلکا در بدن باقی می ماند به عوامل زیادی بستگی دارد که از مصرف کننده ای به مصرف کننده دیگر متفاوت است، مانند متابولیسم فردی، منظم بودن استفاده و اندازه دوز. اثرات فلکا را می توان از ساعت ها تا روزها و یا حتی در برخی موارد هفته ها احساس کرد.

روش آزمایشی که برای تشخیص استفاده می شود نیز بر مدت زمانی که دارو قابل تشخیص است تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، ادرار می‌تواند تا چهار روز حاوی آثار فلکا باشد، اما استفاده مزمن از فلاکا می‌تواند مدت زمان طولانی‌تری آن را در ادرار نشان دهد. آزمایش مو می تواند تا 90 روز فلاکا را تشخیص دهد، اما همیشه یک روش قابل اعتماد برای آزمایش  نیست

 

فلاکا
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.