آشنایی با انواع مواد مخدر

Rate this post

آشنایی با انواع مواد مخدر

انواع مواد مخدر
انواع مواد مخدر

مقدمه

مخدر یک اصطلاح عمومی است که به مجموعه از داروها و ترکیبات شیمیایی نسبت داده می شود. این گروه از داروها دارای انواع تاثیرات جسمی و روانی هستند که فرد را از حالت طبیعی خارج کرده و با یک سرخوشی یا تسکین دهندگی مفرط همراه می سازند. لازم به ذکر است که انواع مواد مخدر، اثرات مختلفی دارند و همچنین سبب بروز اعتیاد در فرد می شوند. انواع مواد مخدر با ایجاد تاثیرات مخرب در سیستم عصبی، کنترل ارادی اعمال را تا حد زیادی از فرد سلب می نمایند؛ به گونه ای که شخص در هنگام عدم مصرف مواد مخدر، احساس نیاز شدیدی به تکرار مصرف پیدا می کند.

دانستن این نکته خالی از لطف نیست که فرد بیمار و دارای اعتیاد، در هر نوبت از مصرف مواد مخدر تمایل به افزایش مصرف دارو دارد؛ زیرا گیرنده های مغز در سیستم عصبی به مرور زمان، نیاز به میزان بیشتری از دارو برای پاسخ دهی دارند. شناخت انواع مواد مخدر و تاثیرات آن، می تواند به جلوگیری از ابتلا به سوء مصرف مواد و استفاده از راه های ترک اعتیاد کمک کند؛ لذا توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله، ما را همراهی کنید.

 

ویژگی انواع مواد مخدر

همانطور که در بخش های ابتدائی مقاله اشاره کردیم، انواع مختلفی از مواد مخدر وجود دارند. انواع مواد مخدر متناسب با ترکیباتی که دارند، علائم مختلفی را در افراد به وجود می آورند. فرد معتاد یا وابسته به دارو در پی سوء مصرف هر کدام از مواد مخدر، دچار تغییراتی بیولوژکی و فیزیولوژیکی خاصی می گردد که ممکن است وی را با عواقب خطرناکی مواجه سازد. در قسمت زیر به دو گروه مهم از انواع مواد مخدر اشاره می کنیم.

دپرسانت

دپرسانت ها که تحت عنوان سرکوب کننده ها نیز شناخته می شوند، گروه بزرگی از مواد مخدر هستند که ریکشن های سیستم عصبی را کند می کنند. این دسته از مواد، در علوم پزشکی جهت تخفیف درد و ایجاد آرامش ضمن تجویز پزشک و با دوزهای مناسب برای درمان بیماران کاربرد دارند؛ اما سوء مصرف آن ها می تواند فرد را در مدت کوتاهی با انواع اختلالات عصبی، رفتاری، جسمی و… همراه کند.

محرک

محرک ها یا استیمولانت ها به گونه ای بر مغز اثر می گذارند که پیام ها بین سیستم عصبی و بدن به سرعت هدایت می شود. افراد به دنبال مصرف داروهای محرک احساس هشیاری بیشتری دارند و با علائمی مانند بی خوابی، افزایش فشارخون، افزایش تعداد تنفس و ضربان مواجه می شوند.

 

نمونه هایی از انواع مواد مخدر

در قسمت های فوق به دسته بندی معمول انواع مواد مخدر اشاره کردیم. مواد فوق الذکر، نشان می دهد که مواد مخدر با دو علامت رایج همراه هستند. به این صورت که افراد با خوردن، استنشاق، استشمام یا تزریق مواد مخدر بسته به نوع ماده با علائم یکی از دو گروه مذکور (کند یا تند کننده سیستم عصبی) همراه خواهند بود. در قسمت زیر قصد داریم تا تعدادی از انواع مواد مخدر را نام برده و به معرفی آن بپردازیم.

شیشه

یکی از انواع مواد مخدر که در دسته محرک ها قرار می گیرند، مت آمفتامین می باشد که تحت عنوان شیشه شناخته می شود. کاهش اشتها، کاهش خستگی، پرتحرکی، بی خوابی و افزایش تمرکز از جمله ویژگی های این نو ماده مخدر می باشد. اعتیاد به این ماده و مصرف بلند مدت آن با عوارضی همچون آسیب به مغز، کاهش وزن، تشنج و حتی مرگ همراه است.

کوکائین

گیاه کوکا تقریبا جزو اولین مواد مخدری است که مورد استفاده افراد در نوشیدنی ها قرار گرفت. کوکائین در حال حاضر از گرد گیاه خشک شده کوکا به دست آمده و مصرف بیش از اندازه آن با سکته قلبی همراه است. افرادی با سوء مصرف کوکائین همچنین در دراز مدت دچار توهم، پارانویا و خشونت می گردند.

هروئین

این نوع ماده مخدر از گیاه خشخاش تولید می شود و ساختار آن مشابه مرفین می باشد. استعمال این ماده اعتیاد آور، افراد را با عوارض و عواقب شدید جسمی مواجه می سازند. توجه داشته باشید که هروئین مشتقات دیگری نیز دارد و در قالب قطعات بلور، تحت عنوان هروئین فشرده و کراک مورد سوء مصرف قرار می گیرد.

ماری جوآنا

ماری جوانا از گیاه شاهدانه تولید می شود و به علت دارا بودن مقادیر بالایی از ترکیب شیمیایی TCH به عنوان یک ماده فوق سمی با عوارض جسمی بسیار معرفی می گردد. سرگیجه، خشکی چشم، خواب آلودگی، شل شدن عضلات، بالا رفتن فشارخون و حتی مرگ نمونه هایی از عوارض ماری جوآنا می باشند.

الکل

می توان گفت که الکل یکی از رایج ترین انواع مواد مخدر می باشد و طرفداران بسیاری در کشورهای مختلف دارد. به گونه ای که مصرف آن در برخی از کشورها مطابق با قانون بوده و در انواع نوشیدنی ها کاربرد دارد. مصرف الکل موجب افزایش سطح دوپامین می گردد. نوروترنسمیتر دوپامین یکی از اصلی ترین عاملین سیستم پاداش مغز می باشد و بالا رفتن میزان آن با افزایش میزان رضایت و انگیزه ارتباط مستقیمی دارد. بسیاری از افراد از نوشیدنی های الکی برای بالا رفتن حس انگیزه و شادابی استفاده می کنند؛ اما تحقیقات نشان می دهند که حتی مصرف مقادیر کمی از الکل دارای اثر مخرب بر کبد، کلیه، معده، استخوان و مفاصل و به طور کلی سیستم ایمنی می باشد.

نیکوتین

نیکوتین اصلی ترین ترکیب سمی موجود در توتون سیگار است. افراد با کشیدن سیگار این ماده سمی را مستقیما وارد ریه های خود کرده و به این عضو حیاتی آسیب بسیاری وارد می کنند. تحقیقات نشان می دهند که نیکوتین نیز تاثیر خود را بر روی دوپامین اعمال کرده و عملکردی مانند الکل دارد؛ با این تفاوت که در مقایسه با الکل آسیب بسیاری شدیدتری به ریه ها وارد می کند.

 

کاربرد پزشکی انواع مواد مخدر

توجه داشته باشید که انواع مواد مخدر در علم پزشکی کاربرد فراوانی دارند و در صورت لزوم و با تجویز پزشک برای افزایش و یا کاهش واکنش سیستم عصبی مورد استفاده قرار می گیرند. به بیان دیگر، از مشتقات انواع مواد مخدر همچون هروئین و… برای تسکین درد، بی حسی موضعی و بی هوشی استفاده می شود. زمانی که افراد تحت نظر پزشک از این مواد استفاده می کنند، دچار اعتیاد نشده و همچنین به آسیب های جسمی و روانی مبتلا نمی گردند؛ چرا که پزشکان از مواد مخدر با دوزهای مناسب استفاده می نمایند.

 

راه های ترک انواع مواد مخدر

متاسفانه درمان انواع اختلالات سوء مصرف مواد، بسیار دشوار می باشد. به این صورت که در بسیاری از مواقع با بازگشت همراه است. راه های ترک انواع مواد مخدر بسته به شدت آسیب و نوع ماده ای که مورد استفاده قرار گرفته برای هر شخص متفاوت می باشند. افراد درگیر این اختلال با وابستگی مفرط بایستی برای ترک اعتیاد از یک متخصص کمک گرفته و تحمل فیزیولوژیکی و روانی خود را تدریجا در برابر عدم مصرف افزایش دهد.

با توجه به این که فرد در طول اعتیاد دچار تغییرات جسمی و روانی بسیاری شده است، درمان و تصحیح عملکرد بدن وی بدون وجود ماده مخدر امری دشوار می باشد زیرا همانطور که می دانید، مواد مخدر در بدن افراد دارای اعتیاد، جایگزین انتقال دهنده های عصبی می شوند و پیام های عصبی بدون حضور آن ها قادر به هدایت نمی باشند. بنابراین افزایش صبوری و شرکت در دوره های روانشناسی برای ارتقای اراده و انگیزه فرد بسیار حائز اهمیت هستند.

 

سخن آخر

در مقاله حاضر اطلاعات جامعی من باب برخی از انواع مواد مخدر رایج ارائه نمودیم. این مواد با توجه به ترکیباتی که دارند، دارای صدمات روانی و جسمی بسیار هستند که وابستگی شدیدی را در فرد ایجاد می کنند. با توجه به مطالب مذکور، اطرافیان فرد دچار اعتیار می بایست سریعا از یک متخصص برای درمان وی یاری بجویند.

منبع

انواع مواد مخدر
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.