اعتیاد در محیط کار

Rate this post

 اعتیاد در محیط کار

اعتیاد در محیط کار

آنچه خواهید آموخت در مورد اعتیاد در محیط کار

  • دلایل روی آوردن کارگران به الکل و مواد مخدر
  • چگونه به کارمندان معتاد کمک کنیم
  • گزینه های درمانی و برنامه های کارمند محور

یکی از نشانه ها و مشخصه مشکل اعتیاد به مواد، بدتر شدن عملکرد کارمند یا کارگر در محل کار است. اختلالات شناختی، عاطفی و رفتاری ناشی از مصرف مواد مخدر یا الکل می تواند بر بهره وری، روحیه و حتی ایمنی سایر همکاران تأثیر بگذارد. هزینه اعتیاد در نیروی کار معمولاً از نظر مالی اندازه گیری می شود، اما می تواند به ضررهای بیشتری نیز اشاره کرد که می تواند ماهیت کل یک اداره را تغییر دهد.

استرس شغلی و اعتیاد به مواد مخدر

میزان مصرف الکل و مواد مخدر در صنایع و مشاغل متفاوت است و مشاغل یقه آبی، طبقه متوسط و یقه سفید را به طور یکسان تحت تاثیر قرار می دهد. طبق گفته شورای ملی ایمنی، کارمندان و کارگرانی که درمشاغل ساخت و ساز، معدن و برخی صنایع خدماتی هستند دارای نرخ بالاتری از اختلالات مصرف الکل و مواد هستند، از سوی دیگر، مربیان، متخصصان مراقبت های بهداشتی، و افرادی که در خدمات حفاظتی کار می کنند، کمترین میزان اختلالات مصرف مواد را نشان می دهند.1 علاوه بر این، بسیاری از افرادی که دارای مشاغل حساس به ایمنی – مانند راننده کامیون و کنترل کننده ترافیک هوایی هستند – دارای نرخ بالای اختلالات مصرف مواد هستند. بسته به حرفه وکار، عواملی مانند تنهایی، استرس های کاری، ساعات طولانی کارکردن و درد، برخی از افراد را در معرض خطر بیشتری برای اعتیاد به مصرف مواد مخدر و الکل قرار می دهد.

شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد عوامل استرس زا مرتبط با کار منجر به اعتیاد به مواد شوند،اما در مقابل عواملی که ناشی از حجم زیاد کاری یا عدم امنیت شغلی باشد منجر به اعتیاد به الکل و مواد مخدر می شود.

در تحقیقات و مطالعاتی که  مشاغل  را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده، نشان میدهد که برخی از متخصصان در دسته‌های مختلف – از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا رانندگان کامیون – با خواسته‌های شغلی خود با اعتیاد  به الکل و مواد مخدر مقابله می‌کنند. برای مثال، در یک مطالعه، رانندگان کامیون گزارش کردند که فشار مداوم برای تحویل به موقع محموله، شرایط آب و هوایی غیرقابل پیش‌بینی، تنهایی و افسردگی آنها را به استفاده نادرست از مواد مخدر برای مقابله با آنها سوق داده است. همان تجزیه و تحلیل نشان داد که کارگران جوان‌تر تمایل داشتند با استفاده از الکل و مواد از فشار کاری خود بکاهند. در واقع، کارگران مرد جوان‌تر به طور کلی نرخ بالاتری از اختلالات اعتیاد به مواد دارند. تحقیقات هیچ ارتباطی بین فشار کاری و اعتیاد به الکل و مواد مخدر در بین 2902 کارگر 60 ساله و بالاتر نشان نداده است.

سایر عوامل و اعتیاد به مواد مخدر

عامل دیگری که می تواند منجر به مصرف الکل در محل کار شود، فرهنگ محل کار است که از مصرف الکل به عنوان یک رفتار هنجاری حمایت می کند. در حالی که این امر بر تعدادی از مشاغل تأثیر می گذارد، تحقیقات نشان می دهد  شیوع نوشیدن خطرناک الکل در صنایع با نیروی کاری که بیشتر مردان هستند رخ می دهد، جایی که نیروی کار 70 درصد یا بیشتر مرد هستند مانند صنایع ساختمانی، آب و برق، تولید، کشاورزی و حمل و نقل

به عنوان مثال، در زمینه ساخت و ساز، از هر پنج کارگر یک نفر اختلال مصرف مواد دارند.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که کارگران رستوران نرخ بالایی در نوشیدن مشروبات الکلی دارند.برای مثال، 12% از کارکنان خدمات غذایی مشروبات الکلی را بصورت سنگین استفاده می کنند (نوشیدن پنج لیوان یا بیشتر از نوشیدنی در یک مکان حداقل یک بار در هفته).5یک مطالعه نشان داد که بعد از – معاشرت کاری در میان همکاران سرویس غذا بیشتر شامل رفتن به رستوران یا بار برای نوشیدن است.

سایر عواملی که ممکن است منجر به اعتیاد به  مواد در محل کار شود عبارتند از:

  • کارهای سخت فیزیکی
  • در دسترس بودن الکل
  • عدم نظارت
  • سطح بالای تحرک کارکنان در طول روز کاری.

یک نظرسنجی ملی از نیروی کار ایالات متحده نشان داد که 15.3٪ از کارگران گفته اند که تحت تأثیر الکل کار می کنند و 2.9٪ گزارش داده اند که با مصرف مواد مخدر در محل کار هستند.

اعتیاد به مواد و مشکلات در محل کار

مصرف مواد علاوه بر تأثیر منفی بر زندگی افراد معتاد به مواد مخدر یا الکل به طرق مختلف بر صنعت تأثیر منفی می گذارد، از جمله:

از دست دادن بهره وری و عملکرد شغلی.
حوادث و جراحات محل کار.
غیبت کارمند.
گردش مالی بالا
روحیه پایین کارکنان
سرقت.
درگیری بین کارمندان با سرپرستان.
در سال 2020، اداره آمار کار گزارش داد که 388 مورد از 4786 آسیب کار مرگبار در آن سال ناشی از مصرف بیش از حد غیر عمدی داروهای غیر پزشکی در محل کار بوده است. مشاغل رایج شامل حمل و نقل و انبارداری، ساخت و ساز، و مراقبت های بهداشتی و کمک های اجتماعی است.

منبع

 

 

اعتیاد در محیط کار
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.