اعتیاد آدرال – بخش 1

Rate this post

اعتیاد آدرال:بخش 1

اعتیاد آدرال

 اعتیاد به مواد مخدر  از دیرباز یک موضوع در سراسر دنیا بوده ، با این حال برخلاف تصور همگان، سریع‌ترین رشد مواد مخدر را داروهایی مانند کوکائین، کریستال یا هروئین ندارند، بلکه داروهای تجویزی دارند و از جمله آنها اعتیاد آدرال است.
داروهایی که برای اضطراب و سلامتی خواب تجویز می شوند، به طور گسترده ای مورد سوء استفاده و سوء مصرف قرار می گیرند، به ویژه در میان جمعیت جوان تر. یکی از این داروهای تجویزی آدرال است.

و اغلب به این دلیل است که اثرات محرک آدرال می تواند به افزایش مطالعه ، کاهش وزن یا عملکرد ورزشی کمک کند. در نتیجه ، مردم نه تنها آدرال را بدون نسخه های می گیرند بلکه سعی می کنند دارو را مثل سیگار بکشند تا اثرات آن را تشدید کنند.

اگرچه می‌توانید آدرال را مانند سیگار بکشید، اما خطرات مرتبط با این کار می‌تواند باعث آسیب جدی به ریه‌ها و افزایش خطر اعتیاد آدرال شود. در این مقاله، خطرات اعتیاد آدرال،و چگونگی غلبه بر اعتیاد آدرال را بررسی خواهیم کرد.

آدرال چیست؟

آدرال دارویی است که عمدتاً برای افراد مبتلا به اختلال کم توجهی ، بیش فعالی (ADHD) یا نارکولپسی تجویز می شود. این یک داروی محرک است که هم آمفتامین و هم دکستروآمفتامین دارد.
وقتی آدرال طبق تجویز مصرف شود، با افزایش سطح دو انتقال دهنده عصبی در مغز، دوپامین و نوراپی نفرین، به افزایش تمرکز، توجه و هوشیاری کمک می کند. این انتقال دهنده های عصبی نقش مهمی در سیستم های پاداش و انگیزه مغز دارند و افزایش آنها می تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد.
به دلیل پتانسیل بالای اعتیاد آدرال علیرغم استفاده پزشکی از آن، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آن را به عنوان یک ماده کنترل شده در جدول II طبقه بندی می کند.
کشیدن آدرال

آیا آدرال را میشود کشید؟

بله، امکان کشیدن آدرال وجود دارد. در واقع، برخی از افراد در حال حاضر این کار را بدون توصیه پزشکان انجام می دهند، به این امید که اثرات دارو را تا حد زیادی تشدید کنند در واقع کشیدن هر دارویی به آن دارو اجازه می دهد تا سریع و مستقیم وارد جریان خون شما شود. به این ترتیب، احساس خواهید کرد که دارو سریعتر اثر می کند.

علاوه بر این، استنشاق دارو  در واقع  متابولیسم سیستم گوارشی بدن را دور می زند و باعث می شود که غلظت کلی دارو پیدا نکند و در واقع با این روش اثرات کشیدن آدرال می تواند شدیدتر باشد.در حالی که کشیدن آدرال از نظر فنی امکان پذیر است اما اغلب هزینه سنگینی برای فرد دارد.

خطرات کشیدن آدرال

خطر کشیدن آدرال عمدتاً در افزایش شدت یا قدرت دارو نهفته است. جدای از آن، خطرات تنفسی بالقوه ای نیز در رابطه با کشیدن یک دارو وجود دارد – به ویژه دارویی که در اصل قرار نیست کشیده شود.

آسیب به ریه ها در اعتیاد آدرال

کشیدن آدرال می تواند آسیب جدی به سلامت ریه شما وارد کند. گرمای دود می تواند آسیب قابل توجهی به بافت های ظریف ریه شما وارد کند و منجر به مشکلات تنفسی مانند برونشیت و ذات الریه شود.
با گذشت زمان حتی می تواند منجر به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) شود، یک وضعیت پیشرونده که تنفس را به طور فزاینده ای دشوار می کند.

آسیب به قلب

هنگامی که آدرال می کشید، فشار خون و ضربان قلب شما افزایش یافته، که می تواند فشار زیادی بر سیستم قلبی و عروقی شما وارد کند. این مورد می تواند خطر بیماری قلبی، حملات قلبی و سکته را در طول زمان افزایش دهد. کشیدن آدرال همچنین می تواند به پوشش داخلی رگ های خونی شما آسیب برساند، که می تواند منجر به ایجاد آترواسکلروز شود – وضعیتی که در آن شریان ها به دلیل تجمع رسوبات چربی باریک و سخت می شوند.

افزایش خطر اوردوز

کشیدن آدرال می تواند عوارض جانبی دارو را تشدید و منجر به افزایش ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن شود. علاوه بر این، کشیدن Adderall همچنین می تواند اندازه گیری دقیق میزان مصرف دارو را دشوار کند. برخلاف مصرف دارو به شکل قرص که دارای دوز مشخصی است، کشیدن آدرال می‌تواند غیرقابل پیش‌بینی و از نظر قدرت متفاوت باشد که منجر به افزایش اوردوز می‌شود. مصرف بیش از حد آدرال می تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی مانند تشنج، حملات قلبی، سکته مغزی و حتی مرگ شود. بنابراین، مهم است که دارو را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید و از کشیدن  یا استنشاق آن به هر طریق دیگری خودداری کنید.

افزایش خطر اعتیاد آدرال

افزایش قدرت آدرال هنگام دود یا استنشاق، کاربر را مستعد اعتیاد آدرال، وابستگی فیزیکی و حتی مصرف بیش از حد آن می تواند کشنده باشد. کشیدن آدرال باعث می شود که دارو به سرعت در جریان خون شما جذب و به سرعت راه خود را به مغز شما باز کند.

این شروع سریع می‌تواند موجی از دوپامین ایجاد کند. این افزایش دوپامین می تواند باعث ایجاد احساس سرخوشی، هوشیاری و تمرکز شود که می تواند یک تجربه بسیار لذت بخش باشد که ممکن است بارها و بارها به دنبال آن باشید.

عوارض جانبی استفاده از آدرال

آدرال حتی زمانی که با نسخه های مناسب مصرف شود، به دلیل اثرات نامطلوب بالقوه خود با خطرات سلامتی خاصی همراه است. در چنین شرایطی، عوارض جانبی معمولاً آنقدر جدی نیستند که مصرف دارو را تهدید کند. با این حال، در صورت استفاده نادرست یا بدون تجویز پزشک، عوارض جانبی آدرال می تواند بدتر شود و خطرات بیشتری برای سلامت و رفاه کلی شما ایجاد کند.

اثرات کوتاه مدت کشیدن آدرال

آدرال چندین عارضه جانبی خفیف و جدی دارد. اینها معمولاً فقط از چند روز تا چند هفته دوام دارند.  کشیدن دارو نیز ممکن است این عوارض جانبی خفیف را تشدید کند و در نتیجه مدت زمان طولانی تری این عوارض را همراه داشته باشد.

عوارض جانبی کوتاه مدت آدرال عبارتند از:

دهان خشک
سردرد
سرگیجه یا حالت تهوع
مشکلات خواب
از دست دادن اشتها
کاهش وزن
اضطراب

عوارض جانبی جدی تر اما  کوتاه مدت آدرال عبارتند از:

ضربان قلب نامنظم
فشار خون بالا
اختلال در تفکر
رفتار خشونت آمیز

اثرات بلند مدت کشیدن آدرال

گذشته از اثرات نامطلوب کوتاه مدت، استفاده نادرست از آدرال ممکن است منجر به اثرات طولانی مدت یا ایجاد تغییرات دائمی در بدن شما شود. شایع ترین اثر طولانی مدت کشیدن آدرال وابستگی جسمی و روانی به دارو است. استفاده نامناسب مداوم از آدرال ممکن است بر مغز تأثیر منفی بگذارد. به طور خاص، مصرف دوزهای بالا به طور مداوم و در یک دوره طولانی مدت  می تواند باعث شود که مغز دوپامین کمتری تولید کند که این می تواند منجر به بروز خلق و خوی ضعیف، نوسانات خلقی و بی حالی شود.

سایر اثرات طولانی مدت کشیدن Adderall عبارتند از:
افسردگی
بی خوابی شدید
آسیب قلبی
بی اشتهایی
روان پریشی
پارانویا
تشنج
آسیب تنفسی
سرطان ریه
علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از آدرال می تواند منجر به تغییراتی در ساختار و عملکرد مغز شود. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض داروهای شبه آمفتامین می تواند باعث سمیت عصبی یا آسیب به سلول های عصبی در مغز  و می تواند منجر به کاهش عملکرد شناختی و اختلالات خلقی شود.
Adderal
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.