10 ایده خودمراقبتی که باید امروز در دوران نقاهت امتحان کنید

Rate this post

10 ایده خود مراقبتی که باید امروز در دوران نقاهت امتحان کنید

اولویت دادن به خودمراقبتی بخش مهمی از حفظ بهبودی طولانی مدت است. متأسفانه، بسیاری از ما انجام خودمراقبتی را دشوار می‌دانیم. خواه هر روز در اولویت قرار دادن آن تلاش کنیم یا احساس خود محوری داشته باشیم، اجرای تکنیک های خودمراقبتی پس از بهبودی پس از حضور در کمپ ترک اعتیاد vip ما آسان تر از انجام آن است.

خودمراقبتی
خود مراقبتی بعد از ترک اعتیاد
با این وجود، خودمراقبتی فواید زیادی برای بهبودی و سلامت روان دارد. در طول درمان و بهبودی، باید به ایجاد یک روال خود مراقبتی برای حفظ هوشیاری خود فکر کنید.
نکته خوب در مورد مراقبت از خود این است که چندین روش وجود دارد که می توانید آنها را آزمایش کنید. امروز می توانید با آزمایش این 10 ایده مراقبت از خود، فواید و اهمیت خود مراقبتی را بیاموزید.

مبارزه با اعتیاد

بسیاری از مردم که به اختلال مصرف مواد (SUD) مبتلا می شوند، این مورد زمانی رخ می دهد که فرد نمی تواند مصرف الکل یا مواد مخدر خود را کنترل کند و بر هر بخش از زندگی او تأثیر می گذارد. توجه داشته باشید مصرف مواد مخدر تنها چیزی نیست که مردم به آن وابسته می شوند.
علاوه بر مواد مخدر و الکل، وابستگی افراد به رفتارهای خاص نیز رایج و  این مورد به عنوان یک اعتیاد رفتاری شناخته می شود. نمونه های رایج اعتیادهای رفتاری شامل قمار، غذا و رابطه جنسی است.
در ظاهر، مردم فکر می کنند که اعتیاد رفتاری در مقایسه با SUD چندان نگران کننده نیست اما این اعتیاد نیز می تواند به همان اندازه آشفتگی فیزیکی و عاطفی ایجاد کند.

اعتیاد رفتاری

وقتی کسی نمی تواند با آسیب یا پریشانی کنار بیاید، تقریباً هر رفتاری برای او می تواند اعتیادآور باشد. همانطور که گفته شد، اعتیادهای رفتاری رایج شامل غذا، قمار و رابطه جنسی است، اما افراد می توانند به چیزهایی مانند خرید و اینترنت نیز وابسته شوند.

علائم اعتیاد رفتاری عبارتند از:

  • مبارزه با سلامت روانی یا جسمی در نتیجه یک رفتار اعتیاد آور
  • مشکلات در روابط شخصی و حرفه ای
  •  ناتوانی در توقف رفتار  اشتباه
  • بروز علائم ترک هنگام تلاش برای متوقف کردن رفتارها
  • افکار مزاحم
  • احساس گناه یا انکار

علل اعتیاد

یکی از شباهت‌ها بین اعتیادهای SUD و رفتاری این است که عوامل بیولوژیکی، اجتماعی و محیطی می‌توانند در پیشرفت آنها نقش داشته باشند. در این نوع اعتیاد ها نمیتوانید یک شاخص را تعیین کنید بلکه عوامل مختلف در شروع آن نقش دارند.
عوامل زیادی می تواند باعث ایجاد این اعتیادها شود. برای برخی،  آسیب های دوران کودکی میتواند عامل اعتیاد باشد اما برای برخی می تواند رفتارهای جوانی و نوجوانی اما در کل اعتیاد شامل عوامل مختلفی است.
هیچ راهی برای پیش‌بینی واکنش افراد به مصرف مواد وجود ندارد، به همین دلیل مصرف مواد مخدر و الکل در سنین پایین خطرناک است.
فراتر از SUD، افراد زمانی که نمی دانند چگونه با آسیب های گذشته کنار بیایند، ممکن است به رفتارهایی معتاد شوند. این یک واکنش زنجیره ای در برابر ناتوانی در کنار آمدن با عوامل منجر به اعتیاد شده و می تواند منجر به ایجاد سایر اختلالات روانی همزمان نیز شود.

گزینه های متداول درمانی SUD

قبل از شروع درمان، شما یک ارزیابی اولیه را انجام داده و با متخصصان برای ایجاد یک برنامه درمانی موثر در ارتباط خواهید بود. روش ها و شیوه های بسیاری معمولاً اجرا  مگردد اماحتی بهترین درمان ها به نیازهای فردی شما بستگی دارد.

روش های مبتنی بر شواهد

روشهای درمانی مبتنی بر شواهد به شما در درک انگیزه های شخصی کمک می کند. آنها به شما یاد می دهند که چگونه با SUD خود کنار بیایید. برخی از روشهای مبتنی بر شواهد که به طور موثری SUD را درمان می کنند شامل روشهای درمانی رفتاری ، درمان روانگردان و کار تروما است.

درمان شناختی-رفتاری (CBT) به شما کمک می کند تا درک کنید که چگونه افکار و احساسات بر رفتار شما تأثیر می گذارند. CBT به شما کمک می کند تا الگوهای تفکر منفی را قطع کنید و رفتارهای منفی را تغییر دهید. نوع دیگری از CBT — رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT) — بر تنظیم هیجان تمرکز دارد. به طور خاص، به شما کمک می کند تا احساسات خود را تنظیم کنید، یاد بگیرید که در روابط بین فردی مرزها را ایجاد کنید و موقعیت های ناراحت کننده را تحمل کنید.

درمان روان پویشی : سن، مرحله زندگی، سیستم‌های خانواده و نحوه تأثیرگذاری اینها در زندگی فعلی شما را در نظر می‌گیرد. انجام این کار به شما کمک می کند تا بفهمید هویت شما چگونه شکل گرفته است و باید روی چه مواردی کار کنید. توسعه خودآگاهی در این زمان به شما این امکان را می دهد که ببینید چگونه رفتار گذشته شما بر رفتار فعلی تأثیر می گذارد.

اغلب اوقات، SUD به دلیل ترومای حل نشده ایجاد می شود. درمان با تروما یا کار تروما می تواند مفید باشد و به شما کمک می کند تروما را با خیال راحت تجزیه و تحلیل و پردازش کنید. مهم نیست که در کدام روش شرکت می کنید، اکثر امکانات از قالب های گروهی نیز استفاده می کنند.

گروه درمانی شما را با همسالان مرتبط و به شما امید می دهد و شما را توانمند می کند. اعتیاد یک بیماری بسیار منزوی کننده است. دانستن اینکه دیگران نیز شما را درک می کنند میتواند امید را به شما بازگرداند.

روش های جامع و جایگزین درمان اعتیاد

همراه با روش های مبتنی بر شواهد ذکر شده در بالا، می توانید از تمرین روش های درمان جامع و جایگزین نیز بهره مند شوید. درمان کل نگر یک رویکرد کاملاً شخصی برای بهبود اعتیاد ارائه می دهد که مشابه درمان مبتنی بر شواهد و متناسب با نیازهای شما است.

علاوه بر این، درمان جامع به شما کمک می کند تا تروما، تجربیات منفی و احساسات را پردازش کنید. این روش به شما امکان می دهد تا با تمرکز بر یافتن آرامش درونی، کنار بیایید، که برای آرامش و هیجان نیاز به استفاده از روش های خارجی مانند مصرف مواد نداشته باشید.

در نهایت، بسیاری از شیوه‌های جایگزین که در درمان جامع اجرا می‌شوند، می‌توانند بعداً در بهبودی به عنوان بخشی از روال خودمراقبتی شما مورد استفاده قرار گیرند. درگیر شدن در تکنیک های کل نگر ممکن است باعث شود که احساس راحتی بیشتری در مورد تمرین خودمراقبتی از خود در بهبودی داشته باشید.

انواع شیوه های جامع ترک اعتیاد

شیوه‌های کلی‌نگر  که می‌توانید از آنها کمک بگیرید عبارتند از:
1-یوگا یک تمرین فیزیکی و معنوی است که به شما کمک می کند ذهن، بدن و روح خود را از طریق حرکت و نفس کشیدن به هم متصل کنید.
2-مدیتیشن و تمرین‌های مبتنی بر تمرکز حواس به شما این امکان را می‌دهد که سرعت خود را کم کنید، نفس بکشید و بر زمان حال تمرکز کنید. ابزاری مانند این به شما امکان می دهد به جای نگرانی در مورد هشیاری دهه بعدی، روی یک لحظه منحصر به فرد تمرکز کنید.
3-ماساژ بیشتر از یک تمرین معمولی مراقبت از خود است، اما می‌توان آن‌ها را به طور گاه به گاه در برنامه‌های روزمره خود گنجاند. آنها همچنین می توانند در درمان اعتیاد استفاده شوند. ماساژ درمانی به شما کمک می کند تا تنش را از بین ببرید، آرام شوید و بر بهبودی تمرکز کنید.
4-طب سوزنی یک تمرین جامع است که می تواند به شما نیز کمک کند. به گفته مرکز ملی سلامت ، تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی در بهبود شرایط مختلف و بهزیستی کلی موثر است.

اینها چند روش کلی هستند که ممکن است در طول درمان آنها را آزمایش کنید. با این حال، تنها در صورتی باید آنها را در روال خودمراقبتی خود پیاده کنید که احساس می کنید به حفظ هوشیاری طولانی مدت کمک می کنند.

10 ایده خودمراقبتی که باید در روندبهبودی امتحان کنید

 #1ورزش

ذهن و بدن نیاز به ورزش و تحرک دارند. هنگامی که افراد ورزش می کنند، ترشح اندورفین را تجربه می کنند که به طور قابل توجهی خلق و خو را بهبود می بخشد.
خوشبختانه، چندین روش برای تمرین خودمراقبتی وجود دارد که می توانید این ایده ها را در طول بهبودی خود پیاده سازی کنید.

#2مراقبت از خود از طریق تغذیه

همانند تناسب اندام، بدن نیز برای سالم بودن و عملکرد صحیح به مواد مغذی خاصی نیاز دارد. توجه به آنچه استفاده می کنید بخش بزرگی از درمان و پرهیز از مصرف مواد است.

#3. مجله نویسی

با وجود کلیشه ای بودن،مجله نویسی می تواند به عنوان یک ابزار مراقبت از خود،موثر باشد. تعیین زمان مشخص برای یادداشت روزانه به شما کمک می کند افکار خود را منطقی کنید، با محرک ها کنار بیایید و فکر کنید.

با خودآزمایی می توانید زمینه های موفقیت و پیشرفت را تشخیص دهید. ژورنال نویسی به شما کمک می کند تا ببینید چقدر پیشرفت کرده اید، این به شما انگیزه می دهد که به بهبودی خود ادامه دهید.

#4. کتاب خواندن

علاوه بر روزنامه نگاری، خواندن می تواند یکی دیگر از تمرین های خودمراقبتی باشد. خواندن مغز را تمرین می دهد، تمرکز و خواب را بهبود می بخشد، استرس را کاهش  و شما را آموزش می دهد.

بعلاوه، خواندن همچنین می تواند حواس پرتی موثری در هنگام تجربه محرک ها و هوس های شدید باشد.

#5. خلاق باش

اگرچه ممکن است به نظر نرسد، اما خلاقیت می‌تواند نوعی مراقبت از خود برای افراد دارای علایق خلاقانه و هنری باشد. سرگرمی ها باعث حواس پرتی می شوند، اما انجام پروژه های خلاقانه روح شما را نیز تغذیه می کند.

اگر نویسنده، نقاش، موسیقی‌دان هستید یا عاشق مجسمه‌سازی هستید، هر روز 30 دقیقه برای انجام کاری که دوست دارید اختصاص دهید. علاوه بر این، لازم نیست بهترین هنرمند باشید تا از آن بهره ببرید. شما فقط باید با کاری که انجام می دهید ارتباط برقرار کنید.

#6. روتین های خود مراقبتی صبح و شب را ایجاد کنید

روتین ها برای بهبودی ضروری هستند. در حالت ایده آل، شما باید یک برنامه روتین صبح و شب ایجاد کنید.

می‌توانید هر روز زودتر از خواب بیدار شوید و 15 دقیقه پیاده‌روی کنید، صبحانه مورد علاقه‌تان را درست کنید یا برای قهوه‌ی مورد علاقه‌تان بیرون بروید. اینها همه اشکال مراقبت از خود هستند. علاوه بر این،         می توانید شبانه حمام کنید، یک برنامه روتین مراقبت از پوست داشته باشید، یا 30 دقیقه آخر قبل از خواب را برای خواندن کتاب مورد علاقه خود اختصاص دهید.

این ها روش های سالمی برای شروع و پایان روز هستند. اگرچه به نظر کارهای پیش پا افتاده ای می رسند، مؤثرترین ایده های مراقبت از خود، لذت های معمولی هستند که می توانیم هر روز تجربه کنیم.

شماره 7. خود را از دنیا جدا کنید

مردم دائماً به تلفن های خود متصل هستند. استفاده بیش از حد از صفحه نمایش، رسانه های اجتماعی و استفاده از اینترنت می تواند مضر باشد. باید هر چند وقت یکبار با کشیدن برق از خود مراقبت کنید. گرفتن فضا از تلفن شما می تواند به شما کمک کند که تازه کنید.

می‌توانید هر شب بعد از یک ساعت مشخص استفاده از تلفن را متوقف کنید تا به ذهن خود استراحت لازم را بدهید.

#8. دوستان و خانواده را در اولویت قرار دهید

زندگی شلوغ می شود، به خصوص هر چه سن شما بیشتر شود. با این وجود، ارتباط  شما با عزیزانتان برای حفظ هوشیاری طولانی مدت ضروری است.

راه دیگر برای تمرین خودمراقبتی، اولویت دادن به زمان برای دیدن دوستان و خانواده است. می توانید یک بازی جمعه هفتگی و شام یکشنبه را انجام دهید. هرگز فواید گذراندن وقت با افرادی که دوستشان دارید را دست کم نگیرید. می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد و بهبودی را حفظ کند.

#9. زمان تنهایی برای مراقبت از خود

از طرف دیگر، زمان تنهایی نیز ضروری است. شما باید خودتان را اولویت بندی کنید.

چه در دوران نقاهت زودهنگام که در یک خانه آرام هستید، یا به زندگی در دوران نقاهت عادت کرده اید، یک دوره زمانی هفتگی را برای انجام کاری خود تعیین کنید. آن زمان را صرف یک ماراتن فیلم، خواندن سری کتاب‌های مورد علاقه‌تان، بردن سگتان به یک سفر جاده‌ای کوچک، یا هر چیز دیگری که شما را خوشحال می‌کند و رفاه شما را بهبود می‌بخشد، صرف کنید.

شماره 10. مسافرت رفتن

صحبت از آوردن سگ خود به یک سفر جاده ای کوچک، سفر می تواند آرامش بخش و پر طراوت باشد. لازم نیست سفر،یک سفر پرهزینه باشد. این می تواند به سادگی یک یا دو روز در ساحل یا کوه مورد علاقه شما باشد.

به این فکر کنید که مدتی را دور از خانه بگذرانید تا هر از گاهی ذهن، بدن و روح خود را تازه کنید.

امروز مراقبت از خود را در نظر بگیرید
همانطور که می بینید، انجام هر روز خودمراقبتی نیازی به یک مصیبت بزرگ ندارد. سخت ترین قسمت این است که هر روز برای آن وقت بگذارید. همین امروز یک روال خودمراقبتی برای رژیم بعد از درمان خود ایجاد کنید. بهبودی و سلامت روان شما به خاطر آن از شما سپاسگزار خواهد بود.

 

خود مراقبتی
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.