اعتیاد ماری جوانا: آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

Rate this post

اعتیاد ماری جوانا: آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

اعتیاد ماری جوانا
ماری جوانا چیست

اعتیاد ماری جوانا (حشیش) می تواند برای برخی از افرادی که از آن استفاده می کنند مشکل ساز باشد. علیرغم تصورات نسبتاً گسترده ای که موجود است در مورد عدم اعتیاد ماری جوانا اما استفاده مکرر ماری جوانا با ایجاد وابستگی فیزیولوژیکی  همراه است

*در سال 2020، حدود 14.2 میلیون نفر، 12 ساله و بیشتر از 12 سال، با اعتیاد به ماری جوانا دست و پنجه نرم کرده اند.

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا یک ماده تغییر دهنده ذهن است که از گل گیاه کانابیس ساتیوا به دست می‌آید(طبق گزارش موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (NIDA)، تخمین زده می شود که 30 درصد از مصرف کنندگان ماری جوانا به نوعی اختلال مصرف ماری جوانا مبتلا هستند. سن شروع مصرف ماری جوانا می تواند بر پتانسیل اعتیاد تأثیر بگذارد: افرادی که در نوجوانی شروع به مصرف ماری جوانا می کنند، 4 تا 7 برابر بیشتر از افرادی که در بزرگسالی شروع به مصرف ماری جوانا می کنند، در معرض ابتلا به اختلال مصرف ماری جوانا هستند.). ماری جوانا ترکیبی از گل‌های خشک خاکستری مایل به سبز است که با نام‌های متعدد دیگری از جمله شاهدانه، علف هرز، گلدان، مری جین، غنچه، علف، گیاه دارویی نامیده می شود.

افراد ماریجوانا را بصورت تزریقی در مفاصل دستی یا بوسیله استنشاق (دود کردن) استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است مخلوط خشک شده را برای تهیه چای دم کنند، یا آن را با غذاهایی مانند صمغ، براونی، کلوچه و… مخلوط کنند.
 کنسانتره حشیش، ساخته شده از زایده های میکروسکوپی قارچ شکلی است که گل ماری جوانا را احاطه کرده و می تواند دارای سطوح بسیار بالایی از دلتا-9-تتراهیدروکانابینول (که معمولاً به عنوان THC نامیده می شود) است که اثرات تغییر دهنده ذهن را ایجاد می کند. .مواد فرآوری شده ماری جوانا که حاوی مقدار زیادی THC است با استفاده از قلم های ویپ یا از طریق فرآیندی موسوم به دابینگ استنشاق شوند.

اثرات اعتیاد ماری جوانا

بسته به روش مصرف، یک فرد ممکن است اثرات ماری جوانا را تقریباً بلافاصله با عبور THC و سایر مواد شیمیایی از ریه ها به جریان خون و در سراسر بدن و مغز تجربه کند. خوردن خوراکی‌ها یا نوشیدن آن به‌عنوان چای باعث می‌شود در عرض یک ساعت اثرات آن را احساس کنید، زیرا ابتدا از دستگاه گوارش عبور می‌کند.

اثراتی که فرد پس از مصرف ماری جوانا احساس می کند متفاوت است. برخی احساس سرخوشی خوشایند، تغییر در ادراک حسی،  افزایش اشتها را تجربه می کنند. دیگران ممکن است احساس اضطراب، وحشت یا ترس را تجربه کنند.

آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

بله، ماری‌جوانا می‌تواند اعتیادآور باشد. اگرچه همه افرادی که از ماری‌جوانا استفاده می‌کنند به آن معتاد نمی‌شوند، اما ممکن است اعتیاد به ماری‌جوانا یا اختلال مصرف حشیش ایجاد شود. در سال 2020، تقریباً 14.2 میلیون نفر 12 ساله یا بالاتر، معیارهای تشخیصی اختلال مصرف حشیش را داشته اند. تخمین زده می شود که از هر 10 بزرگسالی که ماری جوانا مصرف می کنند، 1 نفر به اختلال مصرف حشیش مبتلا می شود که خطر بیشتری برای افراد دارد. کسانی که قبل از 18.5 سالگی شروع به مصرف ماری جوانا می کنند،  تقریبا نیمی از پذیرش در درمانمواد برای جوانان بین 12 تا 17.7 سال را تشکیل می دهد.

اختلال مصرف حشیش می تواند از خفیف، متوسط تا شدید متغیر باشد. اشکال شدید اختلال مصرف حشیش اغلب ماری جوانا نامیده می شود

علائم ترک، که نشانگر وابستگی فیزیولوژیکی است، زمانی رخ می دهد که فردی که به طور مکرر از حشیش استفاده کرده است (روزانه یا تقریباً روزانه) به طور ناگهانی مصرف حشیش را متوقف کرده یا مصرف آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

چرا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

مصرف مزمن حشیش با تغییرات فیزیولوژیکی در مغز مرتبط است که ممکن است به استفاده مداوم از ماری جوانا منجر شود. به نظر می‌رسد که ماده اصلی روان‌گردان، THC، مسئول تقویت‌کننده ماری‌جوانا و عامل اصلی اعتیاد به ماری‌جوانا باشد. نتایج مطالعات تجربی نشان داده‌اند که THC نورون‌ها را در سیستم پاداش مغز تحریک می‌کند تا ماده شیمیایی سیگنال‌دهنده (انتقال‌دهنده عصبی) دوپامین را آزاد کنند. سطوح بالاتر از آنچه معمولاً در پاسخ به محرک های پاداش دهنده طبیعی مشاهده می شود. تغییرات در سیگنال دهی دوپامین یا سطوح دوپامین معمولاً با سایر داروهای اعتیاد مرتبط است.

علائم اعتیاد ماری جوانا

نشانه‌هایی که نشان می‌دهد یکی از عزیزان ممکن است از ماری‌جوانا استفاده کرده باشد ممکن است شامل تغییراتی در رفتار کلی او باشد – مانند خندیدن غیرمعمول یا ناهماهنگ بودن – به خاطر سپردن چیزهایی که اخیراً اتفاق افتاده است، یا پیدا کردن وسایل مرتبط با ماری‌جوانا مانند پیپ، کاغذهای غلتان، و خودکارهای ویپ. در وسایل آنها.

اگر استفاده از آنها به مصرف منظم و سنگین تبدیل شود و برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است دچار اختلال مصرف حشیش شوند. در حالی که فقط یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند اختلال مصرف حشیش را تشخیص دهد، برخی از معیارهای تشخیصی برای اختلال مصرف حشیش عبارتند از:

 • ناتوانی در کنترل یا کاهش مصرف ماری جوانا.
 • صرف زمان زیاد برای تهیه ماری جوانا، استفاده از آن و بهبودی از اثرات جانبی آن.
 • مشکلات در انجام مسئولیت ها در محل کار، مدرسه یا خانه به دلیل مصرف ماری جوانا.
 • بی توجهی به فعالیت های اجتماعی، شغلی یا تفریحی برای مصرف ماری جوانا.
 • ادامه مصرف ماری جوانا حتی اگر باعث مشکلات جسمی یا روانی شود.
 • هنگامی که مصرف کند یا متوقف شود، علائم ترک اعتیاد ایجاد می شود.

ترک اعتیاد ماری جوانا

افرادی که برای مدت طولانی از ماری جوانا استفاده می کنند و سپس به طور ناگهانی مصرف ماری جوانا را کاهش می دهند یا به طور کامل قطع می کنند، ممکن است علائم ترک ماری جوانا را تجربه کنند که ممکن است شامل تحریک پذیری، اضطراب، بی خوابی، هوس، کاهش اشتها، و رویاهای آزاردهنده باشد.

آمار اعتیاد ماری جوانا: چند نفر معتاد هستند؟

نظرسنجی ملی در مورد مصرف مواد مخدر و سلامت (NSDUH) یکی از جامع ترین و قابل اعتمادترین منابع اطلاعاتی در مورد الگوهای مصرف مواد مخدر در آمریکا است. طبق NSDUH 2020، ماری جوانا رایج ترین ماده مخدر غیرقانونی مورد استفاده در کشور آمریکا است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: آمار مصرف “ماری‌جوانا” در کشور نگران کننده است اما همچنان تریاک و خانواده تریاک ۷۵درصد مصرف مواد در کشور را شامل می‌شود.برای دیدن آمار مصرف ماری جوانا در ایران به این لینک مراجعه نمایید

راهکار های ترک اعتیاد ماری جوانا

 • درمان های رفتاری درمان های رفتاری شامل درمان شناختی-رفتاری است، نوعی درمان که بر یادگیری راهبردهای جدید برای تغییر رفتارهای مصرف مواد، افزایش خودکنترلی و رسیدگی به مشکلات بصورت همزمان تمرکز دارد. سایر درمان‌های رفتاری عبارتند از مدیریت اقتضایی، که شامل نظارت مکرر بر رفتارها و پاداش دادن به رفتارهای مثبت مانند نکشیدن ماری جوانا، و درمان تقویت انگیزه است که بر افزایش انگیزه درونی فرد برای تغییر و مشارکت در درمان تمرکز دارد.
 • درمان های دارویی هیچ داروی مورد تایید FDA برای درمان اعتیاد به ماری جوانا وجود ندارد. داروها ممکن است برای درمان سایر مشکلات مربوط به اعتیاد به ماری جوانا تجویز شوند مانند داروهایی برای مشکلات مربوط به خواب یا اختلالات روانی همزمان یا اضطراب یا افسردگی.
 • سم زدایی. سم زدایی مهمترین قدم برای بسیاری از افرادی است که می خواهند مصرف مواد را متوقف کنند. تمرکز سم زدایی کمک به مدیریت علائم ترک یک فرد است زیرا دارو به طور ایمن از بدن آنها دفع می شود.
 • درمان سرپایی. درمان سرپایی به محیطی اطلاق می شود که در آن گزینه های درمانی مختلف مانند درمان های رفتاری ارائه می شود. درمان سرپایی شامل ملاقات منظم با یک پزشک بهداشت رفتاری و شرکت در جلسات مشاوره و درمان فردی و گروهی اطلاق می شود در این روش فرد می تواند هر روز به محیط خانه خود باز گردد.
 • درمان بستری. درمان بستری مستلزم آن است که فرد در حین درمان در مرکز کمپ ترک اعتیاد زندگی کند و از یک برنامه درمانی ساختاریافته که شامل درمان های رفتاری، مشاوره فردی و گروهی، آموزش و غیره است پیروی کند.
 • مراقبت های بعد درمان. هدف برنامه‌های مراقبی پس از تکمیل درمان رسمی فرد است و هدف اصلی آنها کاهش خطر عود اعتیاد است

اگر فکر می کنید که یکی از عزیزانتان در معرض ماری جوانا یا حشیش قرار گرفته است ما در کمپ ترک اعتیاد پدیده با پزشکان مستقر و خدمات ویژه می توانیم کمک کنیم تا عزیزانتان با متد های روز دنیا و بدون درد و علائم ترک از شر این ماده مخدر رهایی پیدا کنند.

 

 

اعتیاد ماری جوانا scaled
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.