چگونه به 1 فرد معتاد کمک کنیم

Rate this post

چگونه به 1 فرد معتاد کمک کنیم

راه های کمک به فردی که به مواد مخدر یا الکل اعتیاد دارد

جستجوی کمک برای اعتیاد به مواد مخدر

تماشای عزیزی که با اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دست و پنجه نرم می کنددشوار است. شاید از خودتان بپرسید که چگونه می توانید به آنها در مشکلات اعتیاد مواد مخدر کمک کرد. آنها ممکن است آماده ترک سیگار باشند و به این فکر باشند که برای ترک اعتیاد باید چه کاری انجام بدهند. راه های مختلفی برای کمک به یک معتاد وجود دارد. در اینجا، ما در مورد علائم اختلالات مصرف مواد مخدر و الکل صحبت خواهیم کرد، زمانی که عزیزانتان با یک اختلال مصرف مواد مواجه هستند، چه انتظاراتی می توانید داشته باشید، چگونه با مشکلات برای کمک به آنها کنار بیایید. اعتیاد به مواد مخدر یا الکل روی شما تأثیر می گذارد.

چگونه به یک معتاد کمک کنیم

معتاد

اولین چیزی که باید بدانید این است که مشکلات مربوط به ترک اعتیاد پیچیده است. استفاده از مواد مخدر یا الکل بر مناطقی از مغز که با خودکنترلی مرتبط است تأثیر می گذارد. از آنجایی که فرد معتاد به مصرف مواد مخدر یا الکل ادامه می دهد، نحوه عملکرد این نواحی مغز تغییر می کند و توقف یا کنترل مصرف اجباری مواد را دشوار می کند. با این حال می توانیم به  معتادان مواد مخدر  با حمایت و انگیزه برای تغییر به ترک مواد مخدر کمک کنیم.

تشویق افراد معتاد برای جستجوی راه حل درمان اعتیاد گامی مثبت در جهت بهبودی از اعتیاد مواد مخدر و الکل استکه می تواند فرد معتاد را برای رسیدن به یک زندگی عادی آگاه سازد. شما اگر با الکل، کوکائین، ماری جوانا، هروئین، کریستال مت آمفتامین یا هر اعتیاد دیگری دست و پنجه نرم می کنید و به دنبال کمک هستید، بهبودی امکان پذیر است.

 

علائم اعتیاد به مواد مخدر یا الکل و نشانه هایی که نیاز به کمک دارید

علائم و نشانه هایی وجود دارد که اگر به آنها توجه کنیم میتوانیم بفهمیم فرد معتاد نیاز به کمک دارد یا نه. متخصصان سلامت روان معیارهایی برای تشخیص فرد معتاد دارند که به ویرایش پنجم (DSM-5) بیان می‌کنند. اگر عزیز شما حداقل 2 مورد از معیارهای زیر را در 12 ماه گذشته داشته باشد، ممکن است اعتیاد به مصرف مواد مخدر داشته باشد:

 • شخصی که بیش از آنچه که در نظر گرفته شده بود، مواد مصرف می کند.
 • شخصی که در موقعیت های پرخطر مانند رانندگی از مواد استفاده می کند.
 • شخصی که درگیری بین فردی بر سر مصرف مواد افزایش یافته است.
 • شخصی که به دلیل استفاده از مواد از مسئولیت های خود در خانه یا محل کار غافل می شود.
 • شخصی که سرگرمی ها یا سایر علایق خود را برای استفاده از مواد رها می کند.
 • شخصی که تلاش می کند مصرف مواد را متوقف کند یا مصرف آن را کاهش دهد.
 • شخصی که زمان و منابع زیادی را صرف جستجوی مواد و استفاده از آن می کند.
 • شخصی که به مصرف این مواد ادامه می دهد، حتی در حالی که می داند که به سلامت جسمی یا روانی او آسیب می رساند.
 • شخصی که هوس مصرف این مواد را دارد.
 • شخصی که نسبت به مواد مصونیت پیدا می کند، به این معنی که او به مقدار بیشتری از مواد نیاز دارد تا اثرات مورد نظر خود را ادامه دهد.
 • شخصی که با قطع یا کاهش قابل توجه مصرف این مواد، علائم ترک را تجربه می کند.

سایر علائم رفتاری که نشان می دهد شخصی برای اعتیاد مواد به کمک نیاز دارد

می تواند شامل پنهان کاری و دروغ گفتن در مورد مصرف مواد یا سرقت پول برای به دست آوردن آنها باشد. اگر دارویی که مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد، یک داروی نسخه‌ای باشد، ممکن است فرد نسخه‌های متعددی از پزشکان مختلف داشته باشد، سعی کند نسخه‌ها را قبل از تاریخ پر کردن مجدد تکمیل کند، یا از دارو به روشی غیر از نحوه تجویز استفاده کند.

چگونه می توان اعتیاد را با موفقیت درمان کرد؟

اعتیاد یک بیماری مزمن است که باعث تغییرات قابل توجهی در نحوه عملکرد مغز و نحوه رفتار فرد می ش. اعتیاد را می توان با موفقیت از طریق درمان های رفتاری مبتنی بر شواهد و در برخی موارد با دارو درمان و مدیریت کرد.

اعتیاد پس از استفاده یا سوء استفاده از مواد مخدر ایجاد می‌شود و سپس فرد توانایی خود را برای کنترل مصرف آن از دست می‌دهد و این اعتیاد  بر خانه، محل کار، مدرسه ، زندگی خانوادگی او تأثیر منفی می‌گذارد.

قرار گرفتن در معرض یک ماده مخدر: تحمل و وابستگی فیزیکی.

تحمل با نیاز به مصرف بیشتر یک دارو (دوزهای بالاتر یا با فرکانس بیشتر) برای حفظ اثرات مورد نظر مشخص می شود. هنگامی که یک فرد معتاد بدن خود را در معرض استفاده منظم از برخی داروها قرار می دهد، بدن خود را با حضور مداوم آن سازگار می کند و  هنگامی که دارو قطع می شود (یا دوز آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد) علائم ترک ظاهر می شود، زیرا بدن مجدداً با عدم مصرف دارو سازگار می شود. این موارد می تواند منجر به هوس شدید برای مصرف مواد برای تسکین علائم ناخوشایند یا ناراحت کننده ترک شود و ممکن است منجر به تلاش فرد برای ترک مصرف و عود یا بازگشت به مصرف مواد شود.

توجه به این نکته ضروری است که فرد می تواند در هنگام استفاده از دارویی که توسط پزشک تجویز می شود، تحمل و/یا وابستگی فیزیکی ایجاد کند، حتی زمانی که آن ماده طبق دستور مصرف شود. این مورد طبیعی است و لزوماً به این معنی نیست که فرد معتاد است. هنگامی که فردی اعتیاد دارد، با وجود تجربه پیامدهای منفی مانند ناتوانی در انجام تعهدات خود در محل کار، خانه یا مدرسه،فرد معتاد الگوی جستجو و استفاده اجباری از مواد را نشان می دهد.

درمان اعتیاد به مواد مخدر و الکل بر مدیریت این اختلال تمرکز دارد، دقیقاً مانند فرآیند مدیریت سایر بیماری‌های مزمن، از جمله آسم یا بیماری قلبی.

ممکن است تعجب کنید که برنامه های درمانی چقدر طول می کشد. طول درمان فرد معتاد به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله شدت اعتیاد فرد معتاد. درمان معمولاً شامل رفتار درمانی و در برخی موارد دارو درمانی است. از آنجایی که اختلال مصرف مواد بر بسیاری از جنبه‌های زندگی فرد معتاد، از جمله شغل و روابط خانوادگی، تأثیر می‌گذارد، یک برنامه جامع و فردی برای درمان الکل یا مواد مخدر طراحی شده است تا در صورت لزوم به چنین حوزه‌هایی رسیدگی کند.

چگونه می توانم به فردی که با اعتیاد به الکل یا مواد مخدر دست و پنجه نرم می کند کمک کنم؟

کمک به فردی که با اعتیاد به الکل یا مواد مخدر دست و پنجه نرم می کند می تواند کاری دشوار باشد. به یاد داشته باشید که شما نمی توانید مصرف مواد یک فرد معتاد را کنترل کنید و همچنین نمی توانید او را مجبور به انجام کاری کنید.

با این حال، می توانید نگرانی های خود را بیان کنید و حمایت خود را ارائه دهید، از جمله پیشنهاد رفتن به یک ارزیابی درمانی در کمپ ترک اعتیاد  یا تشویق آنها برای شرکت در یک جلسه خودیاری مانند الکلی های گمنام.  به آنها اطمینان دهید که درمان توانبخشی برای کمک به ترک سیگار یا مواد مخدر واقعا کارساز است و می توانند اختلالات مصرف مواد را با موفقیت مدیریت کنند. تاکید بر این نکته ضروری است که درمان برای ترمیم آسیب عملکرد مغز است که در اثر مصرف اجباری و تکراری مواد ایجاد شده و باعث ترویج آن شده است.

از کجا برای اعتیاد به مواد مخدر کمک بگیرید؟

صحبت با پزشک، تحقیق در مورد کمک‌های موجود و بحث در مورد این گزینه‌ها با دوست یا عزیزتان که به دنبال کمک برای درمان اعتیاد به مواد مخدر یا الکل است می تواند مفید باشد. عواملی که می توانند در تصمیم گیری برای درمان اعتیاد به مواد مخدر یا الکل و نوع برنامه ای که انتخاب می کنید نقش داشته باشند، شامل شهرت کمپ ترک اعتیاد و نوع مراقبتی است که به دنبال آن هستید.

مراحل درمان اعتیاد  فرد معتاد به صورت معمول طبق موارد زیر است:

اولین قدم مهم

سم زدایی پزشکی، که در آن فرد معتاد مواد را از بدن خود در یک فضای امن و تحت نظارت پزشکی پاک می کند. درمان سم زدایی به تنهایی به ندرت برای دستیابی به پرهیز طولانی مدت از یک ماده کافی استدرمان یا توانبخشی به انگیزه فرد معتاد برای تغییر می‌پردازد، به فرد کمک می‌کند محرک‌هایی را که منجر به مصرف مواد می‌شود شناسایی کند و راه‌های مقابله با استرس یا سایر محرک‌هایی را که مستلزم روی آوردن به مواد نیست به افراد آموزش می‌دهد.

درمان معمولاً شامل درمان فردی، گروه درمانی، برنامه‌های حمایت از همتایان و در برخی موارد دارو می‌شود.
مراقبت پس از درمان، حمایت مستمری را برای بهبودی فرد پس از درمان رسمی فراهم می کند. این می‌تواند شامل شرکت در گروه‌های کمک متقابل (مانند معتادان گمنام) و مشاوره یا درمان فردی، و همچنین ادامه داروهایی باشد که در طول درمان شروع شده‌اند.

خانواده درمانی همچنین ممکن است جزئی در درمان یا بخشی از مراقبت های بعدی برای یک فرد معتاد به مصرف مواد باشد. در طول خانواده درمانی، اعضای خانواده یاد می‌گیرند که چه کارهایی را انجام دهند و چه کاری را نباید انجام دهند تا به بهترین شکل از عزیزانشان در طول بهبودی از اعتیاد به مواد حمایت کنند. علاوه بر این، خانواده درمانی می تواند به فرد معتاد حمایت لازم را برای کنار آمدن با وضعیت با عزیزتان ارائه دهد، زیرا آنها برای بهبودی از سوء مصرف مواد کار می کنند.

معتاد
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.