سخت ترین موادهای مخدر

6 مورد از سخت ترین موادهای مخدر برای ترک

6 مورد از سخت ترین موادهای مخدر برای ترک

سخت ترین موادهای مخدر

سخت ترین موادهای مخدر

 

این داروها همگی در هنگام سوءمصرف باعث افزایش لذت می شوند و برای انجام این کار تغییرات شیمیایی در مغز ایجاد می کنند. بیشترین مورد سوء مصرف با تولید، جذب، یا مسیرهای مربوط به انتقال دهنده عصبی دوپامین که ارتباط نزدیکی با نحوه احساس لذت و تجربه یک فرد دارد، تعامل دارند. تنظیم خلق و خو، حافظه، قدرت اراده و فرآیندهای تصمیم گیری نیز تحت تأثیر سوء مصرف مواد قرار می گیرند. این تغییرات با استفاده منظم و با ایجاد وابستگی به مواد ثابت تر می شوند.

موادی که اعتیاد آور هستند، علائم اعتیاد و هوس های شدید ایجاد می کنند و قطع مصرف آنها را دشوار می کند. برخی از سخت ترین مواد برای ترک عبارتند از:

  1. هروئین و مسکن های تجویزی
  2. کوکائین
  3. مت آمفتامین و کریستال مت
  4. بنزودیازپین ها
  5. نیکوتین
  6. الکل

سخت ترین مواد های مخدر

همراه با وابستگی به مواد مخدر، علائم دشوار ترک بروز می کند که ممکن است ماهیت روانی و فیزیکی داشته باشد و گاهی اوقات حتی تهدید کننده زندگی باشد. در نتیجه، قطع مصرف این مواد  به طور ناگهانی و بدون کمک متخصص توصیه نمی شود. بسته به مواد مصرف شده و وضعیت فرد، سم زدایی پزشکی اغلب ضروری است. نظرسنجی ملی مصرف مواد مخدر و سلامت (NSDUH) تخمین زده است که از هر 12 آمریکایی بالای 11 سال، حدود 1 نفر با اختلال مصرف مواد (SUD) در سال 2014 مبارزه کرده است.

بخوانید  آشنایی با انواع مواد مخدر

هروئین

هروئین

هروئین

هروئین یک داروی مخدر غیرقانونی سریع الاثر است که معمولاً برای اثر ملایم و «بالا» تزریق، خرخر یا دود می شود. داروهای مخدر تجویزی شامل اکسی کانتین (اکسی کدون)، ویکودین (هیدروکودون)، متادون، فنتانیل، کدئین و مورفین هستند و در ایالات متحده به شدت مورد سوء استفاده قرار می گیرند. در زمان برگزاری NSDUH در سال 2014، بیش از 4 میلیون آمریکایی در حال حاضر در حال سوء استفاده از مواد افیونی تجویزی بودند.

مسمومیت با مواد افیونی نه تنها باعث افزایش لذت می شود، بلکه باعث آرامش و تسکین درد نیز می شود که می تواند به شدت مطلوب باشد. انجمن پزشکی اعتیاد آمریکا (ASAM) گزارش می دهد که نزدیک به یک چهارم افرادی که هروئین مصرف می کنند به آن معتاد می شوند و بیش از نیم میلیون آمریکایی در سال 2014 با اختلال مصرف هروئین مبارزه کردند. 2 میلیون نفر دیگر در ایالات متحده در سال 2014 از یک اختلال مصرف مواد افیونی با نسخه رنج می برد. جدا از اینکه این داروها می توانند احساس خوبی در فرد ایجاد کنند و به طور موقت از واقعیت فرار کنند، همچنین می توانند علائم ترک ناراحت کننده ای را در هنگام از بین رفتن ایجاد کنند و باعث شوند افراد تمایل بیشتری به مصرف بیشتر داشته باشند. آنها را برای اینکه احساس خوبی داشته باشند و کناره گیری را از دست گرفتن حفظ کنند.

کتابخانه ملی پزشکی (NLM) منتشر می کند، ترک مواد مخدر احتمالاً در عرض 12 ساعت پس از آخرین دوز (نزدیک به 30 ساعت برای متادون) شروع می شود و در عرض یک یا دو روز به اوج خود می رسد.

ترک هروئین ممکن است مانند یک مورد بسیار بد آنفولانزا باشد که باعث لرزش، تعریق، لرز، حالت تهوع، استفراغ، دردهای عضلانی، سردرد، بی خوابی، آبریزش بینی، خمیازه کشیدن و اشک ریزش شود. از نظر عاطفی، افسردگی، اضطراب، بی قراری، تحریک پذیری و فقدان شفافیت ذهنی ممکن است در طول ترک مواد افیونی رایج باشد.

سم زدایی مواد مخدر اغلب شامل استفاده از داروهایی مانند آگونیست های اپیوئیدی استکه اثرات طولانی تری دارند  و جایگزین داروهایی مانند بوپرنورفین یا متادون است. این داروها همچنان به پر کردن گیرنده های مواد اعتیادی در مغز ادامه می دهند، درست مانند هروئین یا مواد مخدر دیگر و اغلب به میزان کمتر و برای مدت طولانی تر استفاده می شود، بنابراین هوس مصرف مجدد و علائم ترک اعتیاد را به حداقل می رساند. داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی ممکن است برای برخی از عوارض جانبی روانی نیز مفید باشند. داروهایی مانند کلونیدین که از نظر فنی برای فشار خون بالا تجویز می‌شود، ممکن است برخی از عملکردهای تقویت‌شده سیستم عصبی مرکزی مانند فشار خون، ضربان قلب، سطح تنفس و دمای بدن را کاهش دهند. سم زدایی پزشکی می تواند هوس مواد مخدر و علائم ترک اعتیاد مواد مخدر را مدیریت کند،

بخوانید  10 مورد از جدیدترین مواد مخدر جهان

کوکائین

کوکائین

کوکائین ماده ای است که توسط اداره مبارزه با مواد مخدر (DEA) کنترل می شود و یک داروی محرک قوی محسوب میشود که می‌تواند در هنگام مصرف زیاد باعث لذت شدید شود و به شکل پودر سفید یا سنگی به نام کراک وجود دارد. کوکائین معمولاً با شروعی سریع و کوتاه مدت  با علائم سرخوشی، هیجان و کاهش هوشیاری شدید بروز می کند، کوکائین را معمولا بصورت استنشاقی ، دود کردن ،تزریقی استفاده می نمایند

در کوتاه مدت باعث شود که افراد به مصرف بی رویه کوکائین بپردازند، به این معنی که دوزهای متعدد و پشت سر هم مواد مصرف می شود تا اثرات ادامه یابد. استفاده از مواد به این روش می تواند خطر وابستگی و سپس اعتیاد به کوکائین را افزایش دهد. هنگامی که افراد با اعتیاد بالای کوکائین تصمیم به کاهش مصرف و ترک می گیرند، احتمالاً دچار «شکست» می شوند که در آناحساس افسردگی، خستگی و تخلیه ذهنی بروز می کند.

 

 

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *