1 قدم به جلو ، نارکان چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

Narcan،نارکان یک اسپری بینی که قادر به معکوس کردن مصرف بیش از حد مواد افیونی است، اخیراً مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است – و پس از تایید FDA برای فروش بدون نسخه در روز چهارشنبه، دوباره این خبر را منتشر کرد.

نالوکسون  (Naloxone) یک داروی مهم در درمان اعتیاد به مواد مخدر است. این دارو یک آنتاگونیست گیرنده‌های افیونی است که به طور اصطلاحی اثرات مواد مخدر مانند مورفین، هروئین و فنتانیل را مسدود می‌کند.
وقتی مواد مخدر به مغز می‌رسند، با گیرنده‌های افیونی در مغز و سیستم عصبی مرتبط می‌شوند و احساساتی مثل لذت و آرامش را ایجاد می‌کنند. نالوکسون با برخورد با این گیرنده‌ها، اثرات مواد مخدر را مسدود می‌کند و باعث کاهش خطر اوردوز مواد مخدر و حفظ زندگی فرد می‌شود.
برای ترک اعتیاد نیز، نالوکسون می‌تواند به عنوان یکی از روش‌های درمانی مؤثر باشد. برای مثال، درمان با نالوکسون می‌تواند درمانی مؤثر برای افرادی باشد که از اعتیاد به هروئین و دیگر مواد مخدر رنج می‌برند. با استفاده از نالوکسون، افراد می‌توانند به طور ایمن از حالت اعتیاد خارج شوند و بهبودی را تجربه کنند. همچنین، نالوکسون می‌تواند در درمان عوارض ترک مواد مخدر مانند تعریق، تشنج و افسردگی مؤثر باشد. با این حال، ترک اعتیاد نیازمند یک برنامه درمانی جامع است که شامل ترک مواد مخدر، پشتیبانی روحی و مشاوره است.یک داروی قدرتمند است که می تواند با معکوس کردن اثرات مواد افیونی بر گیرنده های مغز، تنفس را به قربانی مصرف بیش از حد مواد افیونی بازگرداند و در نسخه‌های مختلف موجود است، اما در نوع اسپری بینی آن محبوب‌ترین است که با نام تجاری Narcan نارکان شناخته می‌شود. نارکان بسیار موثر و به‌طور شگفت‌انگیزی ساده برای تجویز است – نازل پلاستیکی کوچک آن در سوراخ‌های بینی قربانی وارد می‌شود و پیستون تحت فشار قرار می‌گیرد و مایع نجات‌بخش را در مجاری تنفسی رها می‌کند و تنفس را بازیابی می‌کند.
نارکان
تا به حال، نارکان در پشت پیشخوان داروخانه ها نگهداری می شد و فقط با نسخه در دسترس بود و دسترسی به دارو را برای کسانی که بیشتر به آن نیاز داشتند محدود می کرد. اما قانونگذاران و مقامات بهداشت عمومی تلاش کرده اند تا داروی حیاتی را به طور گسترده در دسترس قرار دهند و FDA به درخواست آنها توجه کرده است. اکنون نارکان را می توان بدون نسخه در اکثر داروخانه ها تهیه کرد و به زودی بدون نسخه در دسترس خواهد بود. دکتر رابرت ام. کالیف، کمیسر FDA می گوید که این مجوز OTC در پاسخ به “نیاز شدید بهداشت عمومی” است، به این امید که تعداد فزاینده مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد دارو در کشور کاهش یابد.

مقامات امیدوارند که به زودی Narcan را برای فروش در فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، خواربار فروشی ها، پمپ بنزین ها و آنلاین مشاهده کنند. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، شهر نیویورک حتی قصد دارد تا اواخر سال جاری دستگاه های خودکار Narcan را در محله ها نصب کند.

این مجوز جدید ممکن است موضوع کوچکی به نظر برسد، اما برای افراد معتاد به مواد افیونی، می تواند تفاوت بین زندگی و مرگ را بیان کند. ویل مونترو، متخصص تعامل با مشتری در مرکز بازیابی Avenues و یک معتاد سابق به هروئین، داستان خود را در مصاحبه ای با مگ فاریس از 4WWWL News به اشتراک گذاشت.

ویل پس از یک تصادف فاجعه بار در نوجوانی به داروهای مسکنی که برایش تجویز شده بود معتاد شد و به زودی به اعتیاد کامل به هروئین مبتلا شد. او در این مسیر تاریک ادامه داد تا اینکه یک روز مصرف بیش از حد دوز کرد – اما با تجویز به موقع CPR و سه دوز نارکان توسط مادربزرگش از لبه خارج شد.

او گفت: “من به طور قطع می دانم که اگر نارکان نبود، فعلا اینجا نمی نشستم.” «این واقعاً مرا ترساند. چیزی را احساس کردم که قبلاً هرگز آن را حس نکرده بودم. احساس می کردم دارم می میرم. من فقط به قدرت بالاترم التماس کردم – اگر مرا از این راه بکشی، دیگر هرگز آن چیزها را لمس نخواهم کرد.»

ویل در مرکز توانبخشی «Avenes Recovery Center» شرکت کرد و اکنون در مرکز درمانی که زندگی او را احیا کرده است کار می کند.

دکتر ریکی فیلیپس، پرستار در Avenues، گفت که در دسترس قرار دادن Narcan OTC گامی در جهت درست است. وی گفت: 70 درصد مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد افیونی است و این از دسته داروهایی است که توسط نارکان قابل درمان است. در سراسر کشور، خدمات فوریت های پزشکی بیش از 400000 تماس با نارکان داشتند.

دکتر فیلیپس گفت: “واقعیت این است که بسیاری از مردم پس از مصرف بیش از حد، پس از نجات یافتن توسط نارکان، راه خود را به سوی ما پیدا می کنند.” او افزود که یکی از نکات منفی در دسترس قرار دادن نارکان این است که مصرف کنندگان مواد مخدر ممکن است به آن به عنوان یک شبکه ایمنی نگاه کنند و سپس مصرف خود را به حد نهایی برسانند. این یک احتمال است، اما من هنوز فکر می‌کنم که می‌توان زندگی‌ها را نجات داد و باید برای منافع بیشتر در دسترس قرار گیرد.»

اگرچه نالوکسان تنها قادر به معکوس کردن مصرف بیش از حد مواد افیونی است، با افزایش مقدار مواد مخدر غیرقانونی آمریکا که با فنتانیل آلوده شده است، هنوز هم در صورت مصرف بیش از حد مصرف آن بسیار ارزشمند است. دکتر اشوین واسان، کمیسر بهداشت نیویورک، گفت: “نالوکسان ایمن و موثر است و با افزایش فنتانیل در عرضه دارویی ما، ما در همه جا به آن نیاز داریم تا جان افراد را نجات دهیم.”

اگرچه قانون جدید چهارشنبه نارکان را راحت‌تر از همیشه در دسترس قرار می‌دهد، اما یک عامل بازدارنده باقی می‌ماند: قیمت آن. برای کسانی که بیمه دولتی دارند، نسخه Narcan را می توان به صورت رایگان یا با پرداختی کمتر از 10 دلار دریافت کرد. اما افرادی که بیمه تجاری دارند یا اصلاً پوششی ندارند باید از جیب خود بپردازند – و قیمت OTC برای یک بسته دوتایی Narcan می‌تواند در برخی داروخانه‌های زنجیره‌ای تا حدودی 100 دلار باشد. FDA اکنون از همه تولیدکنندگان نالوکسون تجویز می‌کند تا پیشنهادی ارائه دهند و برای تأیید OTC درخواست دهند تا قیمت‌ها رقابتی‌تر شود و امیدواریم قیمت‌ها به محدوده طبیعی کاهش یابد.

یکی از عوارض جانبی برچسب قیمت سنگین نارکان، قرارگیری آن است. از آنجایی که محصولات با قیمت بالا به طور طبیعی مستعد دزدی از فروشگاه هستند، معمولاً در پشت پیشخوان یا در جعبه های نمایش قفل شده نگهداری می شوند. و این یکی از اهداف افزایش در دسترس بودن Narcan را شکست می دهد – کمک به مشتریان برای جلوگیری از مکالمه ناخوشایند با داروسازان، به طوری که شرم نباید مانع از دریافت داروهای مورد نیاز آنها شود. در حالی که OTC Narcan زیر قفل و کلید نگه داشته می شود، ننگ باقی می ماند و Narcan را همچنان دور از دسترس نگه می دارد.

تلاش ها برای تولید نارکان ادامه دارد

sily در هر راهروی فروشگاه های بزرگ موجود است و قیمت ها را پایین تر می دهد تا برای همه قابل خرید باشد.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان با اعتیاد به مواد دست و پنجه نرم می کنید، بدانید که امید هست و شفا وجود دارد. برای شروع سفر خود به خانه از امروز با کمپ ترک اعتیاد تماس بگیرید!

ترک مواد مخدر در کمپ ترک اعتیاد

اگر به دنبال مرکز ترک اعتیاد با تجربه و متخصص هستید، می‌توانید با مراجعه به سایت کلینیک پدیده رهایی غرب، با کادر درمانی مجرب و با تجربه آن‌ها در ارائه خدمات درمانی و بازگشت به زندگی عادی، آشنا شوید. این کمپ با ارائه خدمات درمانی با تمرکز بر فرایند ترک اعتیاد، توانسته است به بیش از هزاران نفر کمک کند.

در مرکز درمانی پدیده رهایی غرب، از روش‌های متنوعی برای درمان اعتیاد استفاده می‌شود، که شامل روش‌های روانشناختی، رفتاری، درمان دارویی و… می‌باشد. با این روش‌ها، بیماران بهبود قابل توجهی در وضعیت خود مشاهده می‌کنند و پس از پایان درمان، به زندگی عادی خود با اعتماد به نفس برمی‌گردند.

 

نارکان
با ما در بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران، تجربه‌ی بهترین روش‌های درمان اعتیاد را کسب کنید.